E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Dhjetë vite më pas: Pse dështoi Pranvera Arabe?

Vetë-djegia publike më 17 dhjetor 2010 e shitësit ambulant Muhamed Buazizi në Tunizi, shkaktoi nisjen e një revolte të madhe popullore, që çoi në rrëzimin e presidentit vendas BenAli.

Pak ditë më vonë, protestat u shtrinë në gati 15 vende të botës arabe. Diktatorë që kishin sunduar për 30 apo 40 vite, si Kadafi në Libi apo Mubarak në Egjipt u rrëzuan. Por ajo që u quajt “Pranvera Arabe”, sot quhet “Dimri Arab”.

Kjo pasi shpresat e qindra milionave njerëzve për demokraci, nuk janë përmbushur. Me përjashtim të Tunizisë, të gjitha vendet e tjera vijojnë të qeverisën nga autokratë. Ndërkohë Siria, Libia dhe Jemeni, vijojnë të përgjaken nga lufta civile.

Në Siri janë vrarë gati 600 mijë njerëz, në Jemen 233 mijë, në Libi mbi 50 mijë. Kostoja financiare e revolucioneve të dështuara është mbi 2.3 trilionë dollarë. Po pse dështoi Pranvera Arabe? Sepse Perëndimi i braktisi popujt, për hir të bizneseve me pushtetarët e radhës. Se në fund, paratë kanë më shumë vlerë sesa mbrojtja dhe përhapja e demokracisë, edhe tek ata që janë sot më të shtypurit në botë./TIRANA TODAY/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...