E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Denoncimi në SPAK/Kujtim Cakrani: Gjeni proklamatën origjinale të pavarësisë

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

SPAk ka marrë në dorë një denoncim aq të rrallë, por edhe të rëndësishëm. Në pesë faqe kallëzim është kërkuar që të gjejë proklamatën origjinale të pavarësisë të firmosur më 28 nëntor 1912, si aktin themeltar të shtetit shqiptar. Kjo është bërë publike ekskluzivisht në emisionin HARD TALK NGA Roland Qafoku në FJALA TV. Është fakt historik që proklamata origjinale nuk ekziston, dhe për këtë është debatuar dhe diskutuar shumë, por tashmë kjo çështje ka kaluar në dorën e institucionit më të rëndësishme të drejtësisë shqiptare.

Denoncuesi i saj është juristi dhe avokati i njohur Kujtim Cakrani i cili është njëkohësisht dhe pasardhësi i një prej firmëtarëve të pavarësisë Hajredin BEJ Cakrani. Denoncimi është dorëzuar më datën 1 shtator dhe pritet që brenda 15 ditëve SPAK të vendosë nëse do fillojë denoncimin ose jo.

“Është e vërtetë se SPAK ka shumë punë para, por unë e bëra këtë kallëzim penal për faktin se këtu fillon gjithë historia e shtetit shqiptar. Kjo është certifikata e shtetit shqiptar. Këtu janë hedhur themelet e shtetit shqiptar. 40 burra kanë firmosur që Shqipëria të bëhet shtet i pavarur. Ky dokument sot mungon. Mungon për faktin se shteti jonë, shteti shqiptar në këto 100 vite tregon që nuk ka pasur një seriozitet për ta ndërtuar atë, ashtu si këta burra bënë në 1912 dhe natyrisht është e pamundur, e palogjikshme që sot një shteti të mos i gjesh deklaratën e pavarësisë. Dhe kjo mua më ka shtyrë që ta çoj në SPAK këtë çështje. Uroj që prokurorët atje ta marrin shumë seriozisht këtë kallëzim penal dhe të fillojnë hetimet që shqiptarëve kudo që janë në Kosovë, Shqipëri, Mal të Zi, në diasporë dhe kudo që janë tu japin deklaratën origjinale të pavarësisë me firmat e gjithë firmëtarëve sepse ajo është deklaratë e të gjithë shqiptarëve dhe natyrisht ata kanë të drejtën e tyre që të shohin firmëtarët e tyre ose më saktë baballarët e kombit”.

Lexo edhe :   Murrizi lëshon deklaratën e fortë: Rama dhe Basha janë subjekt i SPAK
Lexo edhe :   Murrizi lëshon deklaratën e fortë: Rama dhe Basha janë subjekt i SPAK

Pse pikërisht ju e bëtë këtë denoncim?

Unë jam pasardhës i Hajredin Bej Cakranit i cili është një nga firmëtarët por siç edhe ju e thatë është një nga personazhet kryesorë të shpalljes së pavarësisë dhe kam detyrimin moral, natyrisht kam dhe detyrimin ligjor që unë ta denoncoj këtë fakt./Fjala.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Donte t’i merrte pasurinë/ 27-vjeçarja pajton vrasës me pagesë për të ekzekutuar futbollistin

Policia turke ka arrestuar një 27-vjeçare, e cila akuzohet se kishte pajtuar vrasës me pagesë për të eliminuar burrin futbollist. Yagmur Asik ishte divorcuar nga...

Opozita e Bashës si lule artificiale

Nga Lorenc Vangjeli Në Tiranë, por dhe gjithkund gjetkë, gjithçka e ka një çmim. Shëndeti, dashuria, karriera, fati e madje edhe mosha kalendarike mund të...

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...