E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Delegacionet e larta amerikano-izraelite nisen drejt Emirateve

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Delegacione të nivelit të lartë nga Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli u nisën të hënën nga aeroporti Ben-Gurion i Izraelit për një vizitë në Abu Dabi, që shënon edhe fluturimin e parë tregtar nga Izraeli drejt Emirateve të Bashkuara Arabe.

Avioni kaloi mbi hapësirën ajrore të Arabisë Saudite, që gjithashtu shënon herën e parë të një udhëtimi mbi këtë hapësirë, nga një avion tregtar izraelit.

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe ranë dakord të vendosin marrëdhënie diplomatike në fillim të këtij muaji, me ndërmjetësimin e SHBA-ve.

Emiratet e Bashkuara Arabe do të bëhen vendi i tretë arab që normalizojnë marrëdhëniet me Izraelin, pas Egjiptit dhe Jordanisë.

Delegacioni amerikan përfshin këshilltarin e lartë të Presidentit Donald Trump, njëkohësisht dhëndri i tij Jared Kushner, këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Robert O’Brien, të dërguarin për Lindjen e Mesme Avi Berkowitz si dhe të dërguarin për Iranin Brian Hook.

Lexo edhe :   Izraeli shpreson të nënshkruajë marrëveshje me një tjetër vend arab

Duke folur për gazetarët para se të hipnin në avion, zoti Kushner tha “ndërsa ky është një fluturim historik, shpresojmë që ai të nisë një udhëtim edhe më historik për Lindjen e Mesme e më gjerë”.

Delegacioni izraelit përfshin këshilltarin për Sigurinë Kombëtare Meir Ben-Shabbat dhe drejtorët e përgjithshëm të disa ministrive.

“Këtë mëngjes përshëndetja tradicionale “qofsh në paqe” merr një rëndësi të veçantë për ne”, tha zoti Ben-Shabbat, duke shtuar se qëllimi i udhëtimit ishte të hidhte themelet për bashkëpunim në fushat e mjekësisë, tregtisë, teknologjisë dhe turizmit.

Zyrtarët amerikanë dhe izraelitë do të zhvillojnë takime me homologët e tyre në Emiratet e Bashkuara Arabe, shkruan “Voa”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Donte t’i merrte pasurinë/ 27-vjeçarja pajton vrasës me pagesë për të ekzekutuar futbollistin

Policia turke ka arrestuar një 27-vjeçare, e cila akuzohet se kishte pajtuar vrasës me pagesë për të eliminuar burrin futbollist. Yagmur Asik ishte divorcuar nga...

Opozita e Bashës si lule artificiale

Nga Lorenc Vangjeli Në Tiranë, por dhe gjithkund gjetkë, gjithçka e ka një çmim. Shëndeti, dashuria, karriera, fati e madje edhe mosha kalendarike mund të...

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...