E mërkurë, 27 Janar, 2021
1 C
Tirana

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament për legjislacionin e dhjetë.

Ndërsa koalicioni Restart, i udhëhequr nga SDP, ka fituar vetëm 45 ulëse.  Forca e tretë në Parlament është “Lëvizja Atdhetare” me 16 ulëse, dhe e katërta “Most” me 4 ulëse.

Sipas agjencisë kroate të lajmeve HINA, edhe koalicioni i majtë i gjelbër i udhëhequr nga Platforma “Ne mundemi” ka fituar gjithashtu 4 ulëse. Koalicioni “Strip” i udhëhequr nga Partia Smart, Reformistët dhe HNS kanë fituar secila nga një mandat.

Rezultatet preliminare janë kumtuar nga 22,95 për qind e vendvotimeve të proceduara, në të cilat votuan 13.31 për qind e qytetarëve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...