E enjte, 6 Gusht, 2020
19 C
Tirana

Tensione në Azi/ Aeroplanmbajtëset e SHBA bëjnë manovra në Detin e Kinës së Jugut

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Tragjedi në Bejrut/ Njerëz të gjakosur, gjithçka e shkatërruar. Trump: Mund të ketë qenë një sulm

Në një konferencë për media në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan Donald Trump, tha se shpërthimi masiv në Bejrut të Libanit mund të ketë...

Paralajmërimi i Bill Gates: Koronavirusi asgjë para krizës së re që po na afrohet

Filantropi i njohur, Bill Gates, ka paralajmëruar se kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, nuk është asgjë përpara asaj që po afron. Në një...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

Guvernatori i Bejrutit shpërthen në lot, i krahason shpërthimet me ato në Hiroshima dhe Nagasaki

Të paktën 50 viktima dhe mijëra të lënduar janë raportuar deri më tani, si pasojë e shpërthimit të fuqishëm në portin e Bejrutit, në...

Marina e SHBA njofton se dy aeroplanmbajtëse amerikane po zhvillojnë manovra në Detin e Kinës së Jugut, një hapësirë ujore që është bërë objekt polemikash.

Ndërkaq, edhe Kina ka kryer stërvitje ushtarake që janë kritikuar nga Pentagoni dhe vendet fqinje.

Kina dhe Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar njëra-tjetrën për nxitjen e tensioneve në rrugët strategjike detare, në një kohë marrëdhëniesh të tendosura në shumë aspekte, nga koronavirusi e deri te tregtia dhe Hong Kongu.

Aeroplanmbajtëset USS Nimitz dhe USS Ronald Reagan po kryejnë operacione dhe stërvitje në Detin e Kinës së Jugut “për të mbështetur një zonë të lirë dhe të hapur në Indo-Paqësor,” tha marina amerikane në një deklaratë.

Në deklaratë nuk thuhej se ku saktësisht po bëheshin stërvitjet në Detin e Kinës së Jugut, i cili shtrihet në rreth 1.500 kilometra dhe për 90 për qind të të cilit Kina ka pretendime, pavarësisht protestave të fqinjëve të saj.

“Qëllimi është të japim një sinjal të qartë për partnerët dhe aleatët tanë se ne jemi të përkushtuar ndaj sigurisë dhe qëndrueshmërisë rajonale”, u citua nënadmirali George M. Wikoff nga gazeta Wall Street Journal, e cila njoftoi e para për manovrat.

Nënadmirali Wikoff, komandant i grupit sulmues, të udhëhequr nga aeroplanmbajtësja Ronald Reagan, tha se manovrat nuk bëhen si kundërpërgjigje ndaj atyre të zhvilluara nga Kina. Javën që kaloi, Pentagoni i kritikoi stërvitjet e Kinës si “kundër-produktive ndaj përpjekjeve për zbutjen e tensioneve dhe ruajtjen e stabilitetit.”

Lexo edhe :   Pandemia/ Trump kritikon eksperten e Shtëpisë së Bardhë

Të premten Kina hodhi poshtë kritikat e SHBA për stërvitjet e saj dhe la të kuptohet se Shtetet e Bashkuara janë përgjegjëse për rritjen e tensioneve.

Aeroplanmbajtëset e SHBA kryejnë prej kohësh stërvitje në Paqësorin Perëndimor, duke përfshirë Detin e Kinës së Jugut, sipas Marinës amerikane.

Lexo edhe :   Microsoft vijon bisedimet për blerje të TikTok-ut në SHBA

Kina njoftoi javën e kaluar se kishte planifikuar pesë ditë stërvitje, duke filluar nga 1 korriku pranë Ishujve Paracel, për të cilat kanë pretendime Vietnami dhe Kina.

Vietnami dhe Filipinet kanë kritikuar gjithashtu planifikimin e stërvitjeve kineze, duke paralajmëruar se ato mund të krijojnë tension në rajon dhe të keqësojnë marrëdhëniet e Pekinit me fqinjët.

Shtetet e Bashkuara e akuzojnë Kinën se po përpiqet të frikësojë fqinjët e saj aziatikë që mund të duan të shfrytëzojnë rezervat e mëdha të naftës dhe gazit në këtë rajon detar.

Brunei, Malajzia, Filipinet, Tajvani dhe Vietnami gjithashtu kanë pretendime ndaj disa pjesëve të Detit të Kinës së Jugut, përmes të cilit kalon rreth 3 trilion dollarë tregti çdo vit. /Reuters

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtarët amerikanë hedhin poshtë deklaratën e Trumpit për Bejrutin

Ekspertët besojnë se fishekzjarret dhe nitrati i amonit kanë nxitur shpërthimin që ka shkundur kryeqytetin libanez. Dje presidenti amerikan, Donald Trump, tha se gjeneralët...

Kjo është shenja më me fat e horoskopit për sot

DASHI Dita do të jetë pasive dhe nuk do të sjellë ndryshime. Përmirësoni situatën në shtëpi dhe bëni blerje të vogla. Frenoni dëshirat tuaja, pasi...

Vranësira dhe luhatje të temperaturave. Ja si do të jetë moti për sot

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash të herë pas-hershme mbizotërojnë motin në vendin tonë gjatë paradites. Sipas MeteoAlb, mesdita sjellë zhvillim të vranësirave dhe shira të izoluar....

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

VIDEO/ Shërbëtorja mbron vogëlushen pas shpërthimit në Bejrut

Një video e re nga shpërthimi në Bejrut, tregon momentin kur një shërbëtore shpëton vajzën e vogël të familjes. Gruaja e cila po bën punët...