E shtunë, 31 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

Çfarë po hanë shqiptarët?!

Sëmundjet me origjinë ushqimore, po njohin rritje në vendin tonë. Shpesh, qytetarët përballen me produkte të pasigurta, të rritura me hormone dhe pesticide.

Në disa prej kontrolleve të bëra nga AKU, janë zbuluar produkte me data skadence të modifikuara, si edhe kushte të këqija higjieno-sanitare. Më shumë problematik vazhdon të jetë mishi, qumështi dhe produktet e tij.

Xhilda Pepa, përgjegjëse e sektorit të inspektimit AKU, në një intervistë për Tirana Today tha se vetëm në një javë, në kryeqytet janë vendosur 6 gjoba, si edhe ka mbyllur aktivitetin e një biznesi dhe janë bllokuar rreth 1.2 ton djathë.

Xhilda Pepa

“Ne kemi konstatuar edhe produkte që nuk kanë certifikata veterinare, nuk kanë vulë dhe kemi asgjësuar me mijëra ton.”

Ndërkohë, eksperti dhe ish-drejtori i Shërbimit Veterinar Edi Fero, tha për Tirana Today se mishi i importuar në Shqipëri ka shifra të frikshme në raport me konsumimin vendas.

“Në Shqipëri ka akoma fermerë primitiv. Ata prodhojnë në kushte jashtëzakonisht të pavorshme, janë të pasubvencionuar me vendet e rajonit, pa u asistuar nga profesionistë.”

Kjo gjë ka bërë që produktet vendase të qëndrojnë nën hijen e atyre të importuara.

“Shqipëria është një vend që është përdorur dhe po përdoret valvul shkarkimi për produkte të cilat janë gati për skadencë, për produkte që refuzohen nga shtete me standarde të larta.”

Edi Fero

Fero bën thirrje për të refuzuar sa më shumë produktet të cilat vijnë nga jashtë. Pasi ato janë të pakrahasueshme, me produktet vendase.

Sipas tij, shërbimi dhe kontrollet e bëra nga AKU lënë për të dëshiruar.

“Mjaft të analizoni se sa drejtorë janë ndërruar dhe a ka pasur ndonjëri lidhje me bujqësinë apo blegtorinë. Kështu ju do ta kuptoni qartë se si ka funksionuar dhe si po funksionon ai institucion. E drejtojnë njerëz të cilët janë jashtë profilit, ky është një nga handikapët më të fortë, e cila duket se tani ka marr kulturë dhe është diçka normale në vend.” Tirana Today

Lexo edhe :   Çfarë duhet të dini për të udhëtuar në Itali
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një i vd*kur dhe tre të plagosur për ullinjtë, arrestohet autori i tretë

Falë ndërmjetësimit të policisë, është vetëdorëzuar në polici personi që vrau kushëririn e plagosi anëtarët e tjerë të familjes për pronat dy ditë më...

Nxehet situata mes socialistëve/Koçi-Lames: Dikush duhet çuar në SPAK

Pak më herët, drejtori i përgjithshëm i Kadastrës, Artan Lame reagoi pas akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi, se duart...

Izmir Smajlaj nuk kualifikohet për në finale

Izmir Smajlaj nuk u kualifikua dot për në finale në kërcim së gjati. Një tjetër sportist shqiptar largohet nga Olimpiada e Tokios, teksa është...

Përfundon aventura e Erkand Qerimaj, i 9-ti në renditjen e përgjithshme

Erkand Qerimaj ka dalë i 9-ti në renditjen e përgjithshme të peshëngritjes në Lojërat Olimpike “TOKIO 2020”. Peshëngritësi shqiptar garoi në kategorinë deri në...

Shqipëria nuk ka as të majtë e as të djathtë!

Nga: Enio Civici Zgjedhjet përfunduan. Qeveria është surprizë. Opozita u konsolidua në pozicionin e saj. Pandemia vazhdon, vaksinimi po ashtu. SPAK-u fatmirësisht po dëgjohet. Temperaturat...