E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Çfarë nuk dini mbi ‘Scotland Yard’, policinë metropolitane të Londrës

Në shqip përkthehet “Oborri i Skocisë”, por sot nuk ka fare lidhje me Skocinë. Scotland Yard është policia metropolitane, që menaxhon rendin dhe sigurinë në kryeqytetin britanik me mbi 7 milionë banorë.

Emërtimin e ka marrë nga emri i ndërtesës ku u vendos në fillim në vitin 1829. Themeluesi i saj, Richard Mayne, e përshtati shtëpinë e tij private me oborr si seli të kësaj force policore. Më parë aty ndodhej një ish-pallat mesjetar, që përdorej nga mbretërit skocezë. Scotland Yard, ka më shumë angazhime sesa thjesht patrullon në qytet.

Ajo ofron mbrojtje fizike për personalitetet e rëndësishme, teksa kryen edhe punë të fshehta detektive. Rasti më i vështirë për të ishin 11 vrasjet e kryera nga Xhek Rrjepësi në vitet 18881891pa mundur që ta zbulojë deri më sot autorin e vërtetë. Në Scotland Yard punojnë sot më shumë se 30.000 oficerë policie. Vitet e fundit, detektivët e Scotland Yard, kanë arritur të parandalojnë disa sulme terroriste, duke arrestuar në kohë planifikuesit e tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...