E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Çfarë ndodhi me bijtë dhe bijat e figurave më të liga të historisë

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Ndërsa të gjithë në shkollë kemi mësuar shumë gjëra mbi monstrat më të këqij të historisë së njerëzimit, është e rrallë të dëgjojmë ndonjë gjë mbi fatin e pasardhësve të tyre. Në fakt disa prej tyre, kanë ndjekur gjurmët e baballarëve të tyre të famshëm, duke u bërë udhëheqës dhe diktatorë brutalë, dhe duke i bërë padyshim “krenarë” prindërit e tyre.

Por ka edhe nga ata që kanë bërë gjithçka që munden, për t’u ndarë nga trashëgimia e të afërmit e tyre kriminel. Ja se çfarë ndodhi me fëmijët e diktatorëve si Benito Musolini, Josif Stalin dhe Mao Ce Dun.

Mbesa e Herman Gëring, Betina, e sterilizoi veten që të mos “krijonte një tjetër përbindësh”

Betina Gëring është mbesa e madhe e komandantit të dytë të Adolf Hitlerit, presidentit të Rajhshtagut nazist, Herman Gëring. Ajo jeton në Santa Fe, SHBA, ku merret me kultivimin e bimësisë medicinale. Në dokumentarin “Fëmijët e Hitlerit”, të regjisorit izraelit Shanoh Zevi, ajo thotë se bashkë me vëllain e sterilizuan vullnetarisht veten.

“Unë  mbylla tubat qëkur isha 30-vjeçe, pasi kisha frikë se mos sillja në jetë një tjetër përbindësh. Unë i ngjaj tamam atij nga sytë, mollëzat, profili. Dukem më shumë jo si mbesa, por si vajza e tij”- u shpreh ajo.

Vajza e diktatorit të Kamboxhias Pol Pot, Sar Patçata, bën një jetë normale

Në vitin 2014, Sar Patçata, vajza e vetme e diktatorit komunist Pol Pot, u martua në një ceremoni luksoze në ish-fortesën e rebelëve Kmerët e Kuq. Pas vdekjes së babait të saj në vitin 1998, Patçata u adoptua nga ambasadori i Kmerëve të Kuq në KB, Tep Kunal. Më vonë ajo u diplomua në letërsinë angleze në Malajzi, ku dhe u njoh me të fejuarin e saj, Saj Viçeka.

Pasi i ati u dënua me burgim të përjetshëm për “krime kundër revolucionit”, Patçata e kaloi jetën e saj në arrati, pa ujë të rrjedhshëm apo energji elektrike. Udhëheqësi i Kmerëve të Kuq vrau veten në burg po në vitin 1998 kur ajo ishte 12-vjeçe, duke e lënë atë të lirë.

Udaj Husein, u bë edhe më i lig se babai i tij Sadami

Udaj Husein ishte djali i parë i Sadam Huseinit nga gruaja e tij e parë, Saida Talfah, dhe trashëgimtari i pritshëm i perandorisë së babait të tij. Por ai e humbi shansin kur vrau shërbëtorin personal dhe provuesin e ushqimit të babait të tij, Kamel Hana Gegeo, gjatë një ahengu në vitin 1988.

Në një moment, Udaj ishte edhe kryetar i Komitetit Olimpik Irakian dhe i Federatës Irakiane të Futbollit. Ai i torturonte personalisht atletët që nuk fitonin në gara. Udaj mbeti çalaman pas një atentati ndaj tij në vitin 1996, kur 2 nga plumbat i mbetën në trup, për shkak të afërsisë me palcën kurrizore. Ndërkohë, thuhet se përdorte një kafaz hekuri me maja kundër armiqve të tij, dhe rrëmbente shpesh vajzat e reja irakiene për t’i përdhunuar. Ai dhe vëllai i tij Kusaj u vranë gjatë një përplasje me forcat amerikane në Mosul në vitin 2003.

Djali i madh i Fidel Kastros, “Fidelito”, vrau veten

Në janarin e vitit 2018, u raportua se djali i madh i Fidel Kastros, Fidel Angel Kastro Diaz-Balart, i njohur në familje si “Fidelito”, kishte vrarë veten. Sipas familjes së tij, ai vuante nga depresioni për pjesën më të madhe të jetës, dhe që nga vdekja e të atit në nëntorin e vitit 2016, gjërat vetëm sa ishin përkeqësuar.

Megjithëse Fidelito ishte lidhur prej kohësh me regjimin e babait të tij si një mbështetës i revolucionit Kuban, më vonë u tha se kishte mbetur i zhgënjyer, dhe po përpiqej të kufizonte përfshirjen e tij në qeverisje. Në mënyrë të veçantë, ai nuk pajtohej aspak vendimet e qeverisë komuniste në lidhje me krizën energjetike në vend.

Prindërit e tij u divorcuan kur ai ishte i vogël, dhe ai i kaloi vitet e para të jetës në SHBA me nënën e tij. Kur shkoi të vizitojë të atin në Meksikë, ku Kastro po përgatitej të përmbyste diktaturën e Batistës në Havana, Fideli nuk pranoi ta kthente më tek e ëma. Ai e mbajti pranë vetes, duke e kthyer më pas në Kubë.

Li Na, e bija e Mao Ce Dunit, mbeti një komuniste e devotshme

Li Na është vajza e revolucionarit komunist kinez Mao Ce Dun. Vetëm fushata e “Hopit të Madh Përpara” e të atit, ishte përgjegjëse për 15 deri në 55 milionë të vdekur për shkak të urisë. Vajza e tij Li Na lindi në vitin 1940. Ajo u diplomua në Universitetin e Pekinit në vitin 1965 për histori. Më vonë punoi për Gazetën e Ushtrisë Çlirimtare të Popullit, gazeta zyrtare e Republikën Popullore të Kinës. Deri në vitin 2007, ajo jetonte në Pekin në një kompleks apartamentesh modeste.

Vajza e Benito Mussolini, Eda u martua me një burrë që e rrëzoi të atin nga pushteti

Eda Musolini ishte vajza më e madhe e diktatorit italian Benito Musolini. Ajo u martua me  propagandistin dhe ministrin fashist Galeaco Çiano, që u gjykua për tradhti dhe u ekzekutua më vdekje në vitin 1944, për shkak se votoi pro rrëzimit të udhëheqësit fashist.

Pas ekzekutimit të tij, Eda u arratis në Zvicër duke marrë me vete edhe ditarët që përmbanin historinë e fshehtë të regjimit. Kur u rikthye në Itali në vitin 1945, ajo u arrestua menjëherë dhe u dënua me 2 vjet burg. Më vonë ajo botoi një autobiografi të titulluar “La mia vita” (Jeta ime) në vitin 1975, dhe vdiq në Romë 20 vjet më vonë.

Lana Peters, vajza e Stalinit u arratis në SHBA

Svetlana Alilujeva, që më vonë e ndryshoi emrin e saj në Lana Peters, ishte vajza më e vogël e Josif Stalinit. Kur ishte vetëm 6-vjeçe, e ëma vrau veten, duke e lënë atë dhe 2 vëllezërit në duart e babait diktator. Por gjatë Luftës së Dytë Botërore, vëllai i saj nga babai Jakovi vdiq ndërsa ishte i burgosur në një kamp nazist përqendrimi, teksa Stalini refuzoi ta shkëmbente atë me një gjeneral gjerman që ishte kapur rob nga sovjetikët.

Vëllai tjetër vdiq pak më vonë i alkoolizuar në moshën 40-vjeç. Peters u largua nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1967 drejt SHBA-së. Ajo shkroi 4 libra gjatë jetës së saj, dy prej të cilëve u bënë bestseller. Ajo u martua 3 herë, pati 3 fëmijë, dhe ndërroi jetë nga kanceri në moshën 85-vjeçare.

Monika Hertvig, vajza e Amon Get, njeriut që vriste gratë dhe foshnjat “për sport”

Babai i Monika Hertvig, komandanti nazist Amon Get, u var në litar në vitin 1946 pasi u shpall fajtor për vrasjen e dhjetëra mijëra njerëzve. Ai kishte qenë kapiten SS dhe komandant i kampit të përqendrimit Krakov-Płaszov në Poloni gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Monika, që ishte fëmija i tij i paligjshëm, ishte më pak se 1-vjeçe kur ai u ekzekutua. Në dokumentarin me titull “Innocence” (Pafajësia), nga regjisori izraelit Shanoh Zevi, Monika, pasi kërkoi për disa kohë të dinte se kush ishte babai i saj i vërtetë. Ajo arriti të takohej me njerëzit e tij më të afërt, dhe më vonë nisi të pajtohet me realitetin e prindit të saj të munguar, por edhe të krimeve të tij të përbindshme. / Ranker – Bota.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Me dy armë, gjykata e lë në ‘arrest shtëpie’! Zbulohet ku do qëndrojë Fjolla Morina

Këngëtarja Fjolla Morina u kap më 19 shtator në Pikën Kufitare të Morinës, me një armë zjarri pistoletë, një tjetër tip çakmaku dhe 23...

Aleksandër Lukashenko betohet ‘fshehurazi’ si president i Bjellorusisë

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, është betuar për një mandat të gjashtë. Raportohet se betimi është bërë në fshehtësi dhe pa asnjë njoftim paraprak. Madje...

Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimeve me Vdekje në SHBA (DPIC), aktualisht në burgjet amerikane ndodhen rreth 2.500 të dënuar që presin të përballen...

“Robi plaket kur don vet” , Robert Berisha së shpejti në ekran si prezantues (VIDEO)

Muzikanti i njohur Robet Berisha, kërkon të rrëmbejë një vëmendje tjetër nga publiku i tij. Me një klip prezantimi mjaft intrigues, Roberti ka zbuluar se...

Kryemadhi pret me padurim zgjedhjet: 25 prilli, dita kur shteti do i rikthehet qytetarëve

Teksa pak muaj na ndajnë nga zgjedhjet parlamentare, partitë politike kanë ndezur motorët për fushatën elektorale. Për kryetaren e LSI Monika Kryemadhi, qytetarët duhet të...