E enjte, 3 Dhjetor, 2020
8 C
Tirana

Cakaj: Procesi i zgjerimit të BE drejt Ballkanit mbetet funksional

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, në intervistën ekskluzive për DW vlerëson Deklaratën e Zagrebit dhe dimensionet e reja të bashkëpunimit politik dhe ekonomik të BE me Ballkanin Perëndimor.

Deutsche Welle: A i plotësoi pritshmëritë tuaja Deklarata e Zagrebit, në përfundim të samitit BE- BP, të zhvilluar këtë javë, (6.05.2020) në Zagreb, përmes një video konference?

Gent Cakaj:Rezultati përfundimtar i Samitit të Zagrebit duhet parë në konteksin e gjendjes së jashtëzakonshme nga pandemia COVID-19.

Në thelb të këtij Samiti është bashkërendimi i veprimeve mes BE-së dhe BP në luftën kundër virusit COVID-19 dhe rimëkëmbja ekonomiko-shoqërore. Mbështetja e BE-së për rajonin në përgjithësi dhe Shqipërinë në veçanti është jashtëzakonisht e vyer.

DW: A mund të tregoni nga se përbëhet kjo mbështetje?

Gent Cakaj: BE ka mobilizuar menjëherë një paketë prej 3.3 miliardë Euro për të ndihmuar Ballkanin Perëndimor në luftën kundër pandemisë dhe menaxhimin e pasojave të saj. Kjo paketë përfshin mbështetje të konsiderueshme për sektorin shëndetësor dhe ekonomik dhe fondin e mbështetjes makro-financiare prej 750 milionë Euro si edhe atë të Bankës Evropiane për Investim prej 1.7 miliardë Euro.

Në këtë kontekst, biseda e krerëve të BE dhe shteteve të BP, në video konferencën në fjalë, ishte jashtëzakonisht e dobishme. Për Shqipërinë, BE ka mobilizuar me shpejtësi 4 milionë Euro mbështetje për sektorin shëndetësor, tashmë të kontraktuara dhe është duke u përgatitur një paketë tjetër me 46 milionë Euro për të mbështetur rimëkëmbjen ekonomike, ndërkohë që mbështetja makro-financiare do të jetë prej 180 milionë Euro.

Përveꞔ sa më lart, Samiti online i Zagrebit ka edhe një dimension të thellë politik: BE edhe njëherë ka theksuar fuqishëm rëndësinë e hyrjes së BP në BE dhe është ndalur në disa ꞔështje të rëndësishme të procesit të integrimit europian si thellimi i bashkëpunimit në luftën kundër kërcënimeve hibride dhe sulmeve kibernetike prej disa aktorëve të tretë; mbylljen e çështjeve të hapura dypalëshe dhe nxitja e bashkëpunimit rajonal të fokusuar sidomos në bashkëpunimin ekonomik; mbështetja e reformave themelore veçanërisht atyre në sundimin e ligjit, luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe lirive e të drejtave themelore.

Mendoj që në rrethanat e jashtëzakonshme të pandemisë, Samiti i Zagrebit ka një rëndësi të padiskutueshme.

DW: A nuk prisnit, gjithsesi, të merrej një vendim i ri, e kam fjalën të jepej një datë se kur mund të hapen negociatat e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?

Gent Cakaj: Së pari duhet të vë në dukje që Presidenca Kroate e Këshillit të BE-së, me vendimin për hapjen e këtyre negociatave, ka arritur një sukses të madh lidhur me politikat e zgjerimit të BE.

Pas shumë dyshimeve, të shfaqura vitet e fundit, lidhur me përkushtimin e BE-së në procesin e zgjerimit, ky vendim shërben si një dëshmi më shumë se angazhimi i BE në BP mbetet thelbësor dhe procesi i zgjerimit është funksional.

Nga ky këndvështrim, hapja e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është në fakt, jo vetëm një lajm i madh për dy vendet, por për gjithë BP.

Ndërkohë, caktimi i një date konkrete për zhvillimin e Konferencës së Parë Ndërqeveritare ka qënë i pamundur për dy arsye themelore.

E para, pandemia COVID-19 ende nuk ka kaluar dhe puna e komunikimi institucional është duke u zhvilluar me kufizimet që kjo pandemi ka imponuar. Vazhdojmë të jemi në kushtet e një bllokade pothuajse të plotë.

Në këto kushte prioriteti themelor i Samitit të Zagrebit ka qenë bashkërendimi i veprimeve për të mposhtur virusin corona.

Lexo edhe :   Merkel: Nuk mund ta premtoj çeljen e negociatave me Shqipërinë

E dyta është që vendimi për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare për Shqiperinë dhe Maqedoninë e Veriut do të merret pas paraqitjes së kornizës së negociimit nga Komisioni Europian, (KE) muajin e ardhshëm, në qershor, kur do të publikohet edhe raporti i KE për progresin e dy vendeve, sidomos në fushat e përcaktuara në konkluzionet e Këshillit Europian, në mars 2020.

Lexo edhe :   Merkel: Nuk mund ta premtoj çeljen e negociatave me Shqipërinë

Gjithsesi, kjo nuk do të thotë që procesi i negociatave të anëtarësimit mes BE dhe Shqipërisë nuk mund të fillojë pa zhvillimin e Konferencës së Parë-Ndërqeveritare.

Faza e parë pas vendimit për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE është përgatitja e kornizës negociuese dhe puna në procesin e ‘screening’, që po vazhdon në bashkëpunim të ngushtë me KE. Në këtë kontekst dëshëroj të përmend faktin kuptimplotë që Shqipërisë i është mundësuar zyrtarisht qasja në Fondin e Solidaritetit të BE-së, si vend negociues për anëtarësim.

DW: Presidentja e KE, politikanja gjermane Ursula von der Leyen, bëri thirrje pas Deklaratës së Zagrebit, për të zbatuar reformat, sidomos në sundimin e ligjit, luftën kundër korrupsionit dhe garantimin e lirisë së mediave. Çfarë po bëhet konkretisht në këto 3 drejtime?

Gent Cakaj: Procesi i anëtarësimit në BE është, mes tjerash, një instrument më shumë në shërbim të reformave madhore që po kryhen në Shqipëri.

Nisur nga përvoja historike e vendeve të Evropës Qendrore dhe Lindore, procesi i anëtarësimit në BE ka luajtur një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në transformimin e trashëgimisë së “Bllokut Lindor” në forcimin e sundimit të ligjit, zhvillimin ekonomik dhe vlerave themelore demokratike. Gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor janë vonuar në këtë proces për shkak të problemeve të brendshme dhe luftërave në ish-Jugosllavi.

Prandaj, përtej kontekstit gjeostrategjik, ku po përmend frenimin e ndikimit të aktorëve të tretë, rritjen e ndërlidhjes infrastrukturore, hapjes së horizonteve të reja në zhvillimin ekonomik, procesi i integrimit në BE mbetet një instrument i transformimeve demokratike dhe reformave institucionale të mëdha.

Në këtë kuptim, synimi përfundimtar për anëtarësim në BE duhet parë përmes efekteve të reformave që vijnë nga vetë procesi i negocimit për anëtarësim. Në rastin e Shqipërisë, përveç mbështetjes së vazhdueshme teknike që ka dhënë BE, incentiva politike për çeljen e negociatave tashmë ka dhënë rezultate të pashembullta brenda një kohe relativisht të shkurtër.

Kjo nuk është thjesht një përshtypje subjektive, por një e vërtetë objektive e dokumentuar edhe në tre raportet e fundit të KE për Shqipërinë.

Mjafton të sjell në vëmendje daljen nga sistemi i drejtësisë i 90 gjyqtarëve dhe prokurorëve nga procesi i vetingut, deklaratat e Guardia di Finanza për efikasitetin e bashkëpunimit me palën shqiptare në shkatërrimin e fushave të mbjellura me kanabis, të identifikuara prej vetë Guardia di Finanza, nivelin e lartë në konfiskimin e aseteve të krimit të organizuar, në sajë të Operacionit “Forca e Ligjit”, frenimin e emigracionit të parregullt dhe uljen e numrit të azilkërkuesve në Evropë për të kuptuar se ꞔfarë nxitje dha vendimi për hapjen e negociatave.

Jemi në prag të përfundimit të reformës elektorale, në përputhje me rekomandimet e OSBE/ ODHIR, po vijon puna për funksionimin e Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë duke plotësuar vendet vakante të gjykatësve, nga dalja prej sistemit prej vetingut.

Vënia në dukje e rëndësisë së reformave, së fundi nga Presidentja e KE, Ursula von der Leyen dhe politikanë të lartë të BE mbetet politikisht e mirëpritur dhe e institucionalisht në shërbim të transformimit të mëtejshëm të Shqipërisë. /DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ PSG hakmerret ndaj Junajtid, zbaviten Juventus dhe Barcelona

Kanë përfunduar 6 sfidat e parafundit të Ligës së Kampionëve, të zhvilluara mbrëmjen e sotme, ku u regjistruan në total plot 19 gola. PSG ka...

Koronavirusi/ Gjermania do t’i zgjasë masat parandaluese deri në 10 janar

Qeveria në Gjermani ka marrë vendim që bllokimi të zgjasë deri në 10 janar. Sipas mediave të huaja, kancelarja Angela Merkel bëri të ditur vendimin...

‘E shoh veten në Kuvend’/ Pano Soko: S’dua të jem në pushtet, por në opozitë

Kandidati i “Nismës Thurje” Pano Soko ka deklaruar se nuk e kërkon pushtetin, por do që të jetë në opozitë. Në një intervistë për Report...

Denaj: Vitin tjetër do të kemi rritje ekonomike 10.6%. Ekspertja e kundërshton

Tërmeti i 26 nëntorit dhe më pas pandemia e Covid-19 shkaktuan një goditje të ekonomisë shqiptare, dhe vuri në pah mos-përgatitjen e duhur të...

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi

Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të gjithë botën gjatë...