E diel, 13 Qershor, 2021
23 C
Tirana

Burri i aktores së famshme ofron 100 milionë euro për ndërtimin e “Notre Dame”

Biznesmeni francez, Francois-Henri Pinault, i cili njihet edhe si bashkëshorti i aktores Salma Hayek ka ofruar 100 milionë euro për të kontribuar në ndërtimin e katedrales “Notre Dame”, në Paris, pas djegies mbrëmjen e djeshmë.

Reagimi i tij erdhi disa orë pas lajmit të bujshëm që preku të gjithë botën dhe si përgjigje ndaj presidentit Emmanuel Macron, i cili bëri thirrje për mbledhjen e fondeve për rindërtimin e katedrales 850 vjeçare.

Biznesmeni francez Francois-Henri Pinault është shefi ekzekutiv i Kering, i cili zotëron markat si Gucci dhe Yves Saint Laurent.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...

Euro 2020/ Anglia dhe Austria e nisin me fitore, 21:00 rradha e “tulipanëve”

Kanë përfunduar dy ndeshjet e para të ditës në Euro 2020. Anglia mundi Kroacinë me rezultatin 1-0 me gol të Sterling në pjesën e...

Ikja e Gramoz Ruçit nga politika dhe raporti mes moshës e pushtetit

Nga Alfred Peza Në sport sado i zoti që të jesh, mosha të limiton duke të detyruar që të “varësh këpucët në gozhdë”, atëherë kur...

Biden pritet të sigurojë aleatët e NATO-s për mbrojtjen reciproke

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) do të diskutojë rishikimin e konceptit të saj strategjik kur udhëheqësit e saj, përfshirë Presidentin amerikan...