Bota

Burri i aktores së famshme ofron 100 milionë euro për ndërtimin e “Notre Dame”

               Publikuar në : 09:31 - 16/04/19 Enno

Biznesmeni francez, Francois-Henri Pinault, i cili njihet edhe si bashkëshorti i aktores Salma Hayek ka ofruar 100 milionë euro për të kontribuar në ndërtimin e katedrales “Notre Dame”, në Paris, pas djegies mbrëmjen e djeshmë.

Reagimi i tij erdhi disa orë pas lajmit të bujshëm që preku të gjithë botën dhe si përgjigje ndaj presidentit Emmanuel Macron, i cili bëri thirrje për mbledhjen e fondeve për rindërtimin e katedrales 850 vjeçare.

Biznesmeni francez Francois-Henri Pinault është shefi ekzekutiv i Kering, i cili zotëron markat si Gucci dhe Yves Saint Laurent.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT