E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Britania mes lehtësimit të kufizimeve dhe drojës nga varianti i ri i virusit

Në Britani, Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock tha të dielën se varianti koronavirusit, i cili u shfaq fillimisht në Indi, po bëhej lloji dominues në disa pjesë të vendit. Por ai tha se qeveria do të vazhdojë të zbusë kufizimet duke filluar nga e hëna.

Duke folur për kanalin televiziv britanik Sky News të dielën, zyrtari më i lartë britanik i shëndetësisë, Matt Hancock, tha se të dhënat nga Universiteti i Oksfordit tregojnë një shkallë të lartë besimi se programi i vaksinimit do të funksionojë kundër variantit të ri.

“Do të thotë se mund të vazhdojmë strategjinë tonë dhe të përdorim vaksinën për të trajtuar situatën e pandemisë. Do të thotë hapje e kujdesshme dhe njëkohësisht të jemi vigjilent lidhur me përhapjen e infektimeve”.

Zoti Hancock u bëri thirrje britanikëve që të vaksinohen, duke shtuar se varianti i ri e ka bërë virusin më ngjitës. Ai shprehu besimin se vaksina do të bëjë të mundur tejkalimin e situatës së krijuar nga varianti i ri i koronavirusit.

“Është një garë mes programit të vaksinimit dhe virusit. Varianti i ri i e ka bërë virusin më ngjitës. Por vaksinimi do të ofrojë një shkallë më të lartë besimi për tejkalimin e situatës”.

Britania po dërgon zyrtarë të shëndetit publik, të mbështetur nga ushtria, për të shpërndarë derë më derë teste të koronavirusit në dy qytete të Anglisë veriore, në një përpjekje për të frenuar një variant të virusit që besohet se po përhapet me shpejtësi dhe që po kërcënon planet për zbutjen e masave kufizuese në vend. /VOA/

Lexo edhe :   Asnjë viktimë nga koronavirusi, 11 raste të reja në 24 orët e fundit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...