E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Britani: Prishet frigoriferi, shkatërrohen qindra doza të vaksinës anti-covid

Qindra doza të vaksinës kundër Covid-19 dyshohet të mos janë më të përdorshme në një spital në Britanin e Madhe, pasi pajisja frigoriferike që i konservonte ato pësoi një defekt.

Spitali i Harborough në Rushten të Northamptonshire, kishte rreth 975 doza të vaksinës së Pfizer, që ashtu siç është thënë më herë duhet të ruhen në një temperaturë -75 gradë Celsius.

Qendra shëndetësore ishte përzgjedhur si një ndër klinikat që duhet të kryente vaksinimin kundër koronavirusit për personat mbi 80 vjeç, shkruan Daily Mail.

Disa pacientë e morën vaksinën të mërkurën në këtë spital, por të tjerë që qëndruan në radhë në ditën pasardhëse u njoftuan se nuk kishte më asnjë dozë.

Është ende i paqartë numri i saktë i dozave të vaksinës që kanë humbur nga kjo avari. Më shumë se 140,000 britanikë kanë marrë tashmë vaksinën Pfizer / BioNTech, pasi u miratua nga autoritetet vendase në fillim të këtij muaji.

Ndërkohë, Agjencia Rregullatore e Produkteve të Shëndetit dhe Mjekësisë (MHRA) do të autorizojë vaksinën e Oksfordit më 28 ose 29 dhjetor. Ata janë duke pritur për të dhënat përfundimtare nga shkencëtarët e Oksfordit, të cilat do të sigurohen të hënën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...