E hënë, 6 Dhjetor, 2021
9.5 C
Tirana

“Boom teorish”, virusi misterioz kinez u përhap nga “supa e lakuriqit” (VIDEO)

Teksa bota është në alarm për shkak të virusit misterioz kinez, nga i cili deri tani kanë humbur jetën të paktën 17 persona, nëpër rrjetet sociale po qarkullon një video e një gruaje që ushqehet me supë lakuriqi nate.

Sipas Daily Mail, virusi, që origjinën e ka nga një treg në Wuhan, është përhapur nëpërmjet ushqimeve, kryesisht nga “supa e lakuriqit” që shërbehet nëpër tregjet kineze të Wuhanit. Teksa dje u njoftua se shkencëtarët kanë gjetur origjinën e virusit, sipas CNN virusi ka ardhur nga një gjarpër aziatik – kraiti tajvanez.

Ndërkohë, ende po punohet për të kuptuar mënyrën sesi është përhapur në mënyrë kaq të shpejtë. Higjiena e dobët, ushqimet e gatuara në kushte të pakontrolluara duket se kanë ndihmuar në përhapjen e tij të shpejtë.

Lloji i ri i koronavirusit, i cili u shfaq në qytetin qendror kinez Wuhan muajin e kaluar, ka vrarë së paku 17 njerëz dhe janë infektuar më shumë se 590 të tjerë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...