E mërkurë, 24 Nëntor, 2021
14.5 C
Tirana

Biden merr raportin e shërbimeve sekrete, mbi origjinën e Cov*d-19

Një raport i inteligjencës amerikane i kërkuar nga Presidenti Biden për origjinën e pandemisë koronavirus nuk është përfundimtar, thonë raportet e mediave amerikane.

Agjencitë thuhet se janë të ndara nëse virusi i parë për herë të parë në Kinë – ishte rezultat i një përhapjeje natyrale nga kafshët te njerëzit, apo ishte shkaktuar nga një incident laboratorik.

Një përmbledhje e raportit pritet të publikohet në ditët në vijim. Ministri i Jashtëm i Kinës, e ka hedhur poshtë raportin si “anti-shkencë”.

Wang Yi tha se Uashingtoni kishte “injoruar dhe braktisur” hulumtimin e kryer nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH), për një raport që do t’i shërbente vetëm “qëllimeve politike” të tij.

Pandemia, e cila ka marrë më shumë se katër milionë jetë në të gjithë botën, filloi në qytetin kinez Wuhan, në fillim të vitit 2020.

Pse teoria e rrjedhjes së laboratorit po merret seriozisht?

Ndërsa vendet kanë punuar për të kontrolluar përhapjen e Covid-19, shkencëtarët janë përpjekur të zbulojnë se nga e ka origjinën virusi.

Një ekip i OBSH-së, i cili vizitoi Wuhan, përfundoi në një raport në fillim të këtij viti se virusi ka shumë të ngjarë të përhapet nga një kafshë e shitur në një treg.

Raporti duket se hedh poshtë mundësinë që virusi të ketë rrjedhur rastësisht nga Instituti i Virologjisë Wuhan, i cili ka studiuar koronaviruset tek lakuriqët e natës për më shumë se një dekadë.

Ky përfundim është hedhur poshtë nga disa shkencëtarë.

Në maj, Presidenti Biden u dha agjencive të inteligjencës amerikane 90 ditë për të vlerësuar të dhënat dhe për të prodhuar një raport që “mund të na afrojë me një përfundim përfundimtar” mbi origjinën e virusit.

Lexo edhe :   Në Gjermani hyn në fuqi ligji i ri i mbrojtjes nga infektimet

Fakti se disa studiues në laboratorin Wuhan u shtruan në spital në nëntor 2019, dhe refuzimi i Kinës për të lejuar një hetim të plotë në teorinë e laboratorit, thuhet se ka nxitur vendimin e Biden.

Sidoqoftë, në qershor, Drejtoresha e Inteligjencës Kombëtare Avril Haines hodhi poshtë shpresat për të arritur në një përfundim, duke i thënë Yahoo News: “Ne shpresojmë të gjejmë një armë, por kjo mund të mos ndodhë”.

Shumë shkencëtarë besojnë se mund të duhen vite kërkimesh para se të arrihet në një përfundim përfundimtar mbi origjinën e virusit.

“Ne as nuk duhet të mendojmë për mbylljen e librit ose tërheqjen, por përkundrazi të rrisim përpjekjen”, tha David Relman, mikrobiolog i Universitetit Stanford, për Washington Post.

Lexo edhe :   Në Gjermani hyn në fuqi ligji i ri i mbrojtjes nga infektimet

Kina ndërkohë ka nxitur idenë se virusi e ka origjinën nga Fort Detrick, një instalim ushtarak në SHBA. Objekti dikur ishte qendra e programit amerikan të armëve biologjike dhe aktualisht strehon laboratorë biomjekësorë që hulumtojnë viruse, përfshirë Ebola dhe lia.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Wang Wenbin, iu referua përsëri të mërkurën duke thënë se SHBA “duhet të fillojë me ftimin e ekspertëve të OBSH -së, për të nisur një hetim në Fort Detrick”.

Raporti i inteligjencës amerikane iu dorëzua Presidentit Biden të hënën. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, tha se mund të duhen “disa ditë, për të krijuar një version të paklasifikuar” për publikun.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sherr mes adoleshentëve në Tiranë, plagoset 17-vjeçari

Një sherr për konflikte të dobëta ka ndodhur në zonën e Laprakës, në Tiranë. Një 17-vjeçar me inicialet A. S., ka përfunduar në spital...

Mbi modelin Ramiz Alia

Nga: Genc Pollo Në 31 mars 1991, katër muaj pas themelimit të Partisë Demokratike, u mbajtën zgjedhje parlamentare, të cilat, për herë të parë mbas...

Fuste në vend mallra “si ndihmë humanitare”, procedohet përfaqësuesi i shoqatës

Dogana ka goditur një skemë mashtrimi. I referohemi një rasti me mallra të importuara “si ndihmë humanitare”. Nga skema e ngritur, përfaqësuesi ligjor i...

Ringjall fantazmën Millosheviç/Meta sulmon ‘Open Balkan’ dhe ‘shigjeton’ Ramën

Nisma e "Ballkanit të Hapur" nga Prishtina është sulmuar nga kreu i shtetit, Ilir Meta. Për të, kjo nismë rivalizon procesin e Berlinit dhe...

“VIDEO 3D” e aksidentit në Bullgari, si u përplas autobusi

Në mediat maqedonase është publikuar një video 3D ku tregon skenën si ndodhi aksidenti tragjik me 46 të vdekur në Bullgari. Aktualisht ka komente...