E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Bëni llogaritë, fëmijët më të zgjuar lindin në muajin ….

Në qoftë se keni ndërmend të sillni në jetë një fëmijë, atëherë duhet të bëni mirë llogaritë.

 Pasi së fundmi muaji në të cilin keni lindur tregon mbi zgjuarsinë tuaj.

Studiuesit në Amerikë kanë publikuar në “National Bureau of Economic Research”, një studim i cili thotë se fëmijët e lindur në muajin shtator janë më të zgjuar.

Shkencëtarët kanë studiuar zhvillimin konjetiv të më shumë se 1.2 milionë nxënësve të shkollave publike në Florida, midis moshës 6 dhe 15 vjeç.

Ata zbuluan se nxënësit e lindur në muajin shtator, kishin një mesatare më të lartë vjetore sesa fëmijët e tjerë.

Studiuesit vunë në dukje se rezultatet e rritura mund të rriten me kalimin e kohës dhe më pas të rrisnin gjasat e studentëve të lindur në shtator për të hyrë në një kolegj të mirë.

Studimi, i titulluar “Mosha e Fillimit të Shkollës dhe Zhvillimi Kognitiv”, gjithashtu shqyrtoi edhe faktorë të tjerë social-ekonomikë që mund të kontribuonin në përparimin e fëmijëve në shkollë, siç është edukimi prindëror, etnia dhe gjendja ekonomike.

Gjithashtu ata studiuan rastet e dënimeve që kanë marrë fëmijët në shkolla dhe vunë re se fëmijët e lindur në shtator, nuk përfshiheshin në ato statistika.

Më të zgjuar dhe më të mençur, fëmijët e lindur në shtator janë të lindur për të fituar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...