E mërkurë, 8 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Befasojnë shkencëtarët: Koronavirusi mund të shkatërrohet në temperaturë më të lartë se 60°C

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

Ndalohet në Rinas me mbi 18 mijë euro. Ja ku i kishte fshehur paratë 46-vjeçarja

Një 46-vjeçare është ndaluar në Rinas, me një shumë të madhe eurosh të padeklaruara. Ajo u kap gjatë kontrollit në aeroport, teksa kishte me...

Eliminimi i biznesmenit Hekuran Billa, gjykata lë në burg Sebastian Malin

Gjykata e Apelit ka lënë në burg Sebastian Malin, një nga autorët e përfshirë në ekzekutimin e Hekuran Billës. Arrestimi i nipit të Viktor...

Shkencëtarët çdo ditë e më shumë po avancojnë në lidhje me mposhtjen e koronavirusit, ndërsa ende po testohen disa modele vaksinash. Duket si diçka e largët ideja për të patur një vaksinë konkrete, ku do aplikohej tek popullata, por kërkuesit kanë dalë në një përfundim shokues.

Shkencëtarët francezë kanë mundur që të eliminojnë koronavirusin në një temperaturë shumë më të lartë sesa mendohej më parë. Ata janë befasuar nga rezistenca ndaj temperaturave të larta të treguara nga coronavirusi SARS-CoV-2 që shkakton sëmundjen COVID-19, në një nga shumë testet laboratorike që ata realizuan javët e fundit.

Në një shkrim të përgatitur nga Universiteti Aix-Marseille në jug të Francës, u vërtetua se koronavirusi mund të mbijetojë në temperaturë deri në 60 gradë celsius për një orë.

Si pasojë e këtij zbulimi në laborator, ekipi akademik i drejtuar nga profesori Remi Charrel e solli virusin pothuajse në pikën e vlimit, në mënyrë që ta vrasin plotësisht, pa lënë asnjë gjurmë. Ekipi francez zbuloi se një temperaturë më e lartë, mund të ndihmojë në zgjidhjen e problemit.

Eksperimenti

Pasi u nxehën për kohën e paracaktuar për 60 minuta, në temperaturën prej 60°C, llojet virale në mjedisin e pastër u eliminuan. E njëjta gjë nuk ndodhi në mjedisin e ndotur, ku disa prej tyre mbijetuan pavarësisht nga temperaturat e larta.

Në bazë të studimit të kryer në kushte laboratorike, u zbulua se koronavirusi jeton në ajër për më shumë se tre orë. Nga momenti që shpërndahet në ajër deri në 3 orë, sasia e tij ulet, por mbijetesa e virusit vazhdon të jetë përtej asaj që mendojmë ne.

Lexo edhe :   Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Deri më tani vlerësimet janë bazuar në përvojën e viruseve të tjerë që transmetohen nga një person tek tjetri përmes frymës, të folurit, kollës apo tështimës. Virologu nga Milano, Carlo Fedrico Peno, ka shpjeguar se në një dhomë ku qëndron një person i infektuar, fryma e tij vazhdon të përqëndrojë grimcat virale në ajër. Për këtë arsye, në vende të mbyllura dhe ku ka shumë njerëz, edhe kur respektohet distanca fizike, është mirë që dritaret të mbahen hapur.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘Ta liroj djalin nëse më jep 4 mijë euro’/ Shantazhonte biznesmenin, pranga punonjësit të policisë

Një efektiv policie në Komisariatin e Kavajës është vënë në pranga, pasi i ka kërkuar para një shtetasi për mos arrestimin e djalit të...

29-vjeçarit i sekuestrohen 15 mijë paund në Rinas, ja ku i kishte fshehur

Nga ana e policisë është goditur një tjetër rast i mosdeklarimit të të hollave në kufi. Tashmë janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Temperaturat ulen në mëngjes, por ja si do të jetë moti gjatë ditës së sotme

Vendi ynë do të mbizotërohet nga kushtet e qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë prezente në pjesën më të madhe të vendit. Por...