E shtunë, 24 Tetor, 2020
13 C
Tirana

BE, cilët do të jenë zyrtarët më të lartë të bllokut?

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

‘Deti’ në Hagë? Kolonel Pashaj: Të zgjidhej midis Shqipërisë dhe Greqisë

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që për çështjen e detit t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare. Por, për kolonelin Myslim Pashaj e mira do ishte që kjo...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Udhëheqësit evropianë janë mbledhur në Bruksel për të zgjedhur kandidatët për postet kryesore të BE-së, pas zgjedhjeve të parlamentit evropian javën e kaluar. Qysh tani, ata kanë qëndrime të ndryshme se kush duhet të jetë presidenti i ardhshëm i Komisionit Evropian, që shërben si dega ekzekutive e bllokut prej 28 vendesh.

Mandati i presidentit aktual Jean-Claude Juncker, nga Luksemburgu, mbaron në muajin tetor. Por, Gjemania dhe Franca, dy nga ekonomitë më të mëdha të kontinentit, kanë pikëpamje të ndryshme se kush duhet ta zëvendësojë zotin Juncker. Emërimi duhet gjithashtu të ratifikohet në korrik nga parlamenti evropian prej 751 anëtarësh.

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbështet kandidaturën e gjermanit Manfred Weber, i cili ka udhëhequr që nga viti 2014 grupin e Partisë Popullore Evropiane (PPE), grupimi më i madh politik në parlamentin evropian. Megjithëse humbi terren gjatë zgjedhjeve të fundit, PPE-ja përfaqëson ende bllokun më të madh të deputetëve. Mbështetja e Kancelares Merkel përputhet me praktikën e përzgjedhjes së presidentit të Komisionit Evropian nga radhët e partisë kryesore në parlamentin evropian.

Por, grupimet më të mëdha në parlamentin evropian do të humbasin shumicën, ndërkohë që nacionalistët dhe të gjelbrit po fitojnë terren. Kjo do të sjellë një parlament evropian edhe më të segmentuar si dhe më shumë vështirësi për zgjedhjen e një kandidati konsensual për president të komisionit, i cili propozon ligjet e BE-së dhe i zbaton ato.

Presidenti francez Emmanuel Macron u tha gazetarëve se ai mbështet një kandidat me “eksperiencë në vendin e tyre ose në Evropë dhe që ofron më shumë besueshmëri dhe me kapacitetin e duhur”, një koment kritik ky për 46-vjeçarin Weber, i cili nuk ka shërbyer në poste qeveritare apo institucione kryesore, si Komisioni Evropian.

Lexo edhe :   Rama në Slloveni: Diskutime mbi planin e investimeve të BE në B. Perëndimor
Lexo edhe :   Mediu: Brenda mandatit të parë qeverisës, Shqipëria anëtare e BE-së

Zoti Macron sugjeron dy kandidatura të tjera alternative: danezen Margrethe Vestager, komisionere për Konkurencën që nga viti 2014; si dhe francezin Michael Barnier, i cili udhëheq bisedimet deri më tani të pasuksesshme të BE-së me Britaninë, për procesin e daljes së këtij vendi nga unioni.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez sugjeron socialistin hollandez Frans Timmermans, për të cilin thotë se “ka cilësitë dhe eksperiencën” e duhur.

Udhëheqësit evropianë janë duke përzgjedhur gjithashtu udhëheqësin e ri të Këshillit Evropian, forum i cili përcakton drejtimin e përgjithshëm politik të BE-së, dhe që deri më tani është udhëhequr nga polaku Donald Tusk. Do të zgjidhet gjithashtu kreu i ri i Bankës Qendrore Evropiane, e udhëhequr deri më tani nga italiani Mario Draghi, si dhe shefi i ri për politikën e jashtme, funksion të cilin aktualisht e mban italiania Federica Mogherini. /VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...