E hënë, 26 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Bayerni përpiqet, por madrilenët janë “mjeshtrit” e Championsit (Video)

Real Madrid ka arritur të marrë një fitore mjaft të rëndësishme në rrugën drejt Kievit, ku ka mposhtur në gjysmëfinalen e parë në “Allianz Arena”, Bayern Munich me rezultatin 2-1. Bavarezët kanë dominuar ndeshjen në pjesën më të madhe me presingun dhe rastet e krijuara, por vetëm kaq, pasi janë treguar të pasaktë para portë. Në tërësi ishte një ndeshje e mesatare dhe larg pritshmërive, pasi u cilësua si finale e parakohshme.

Në minutat e para asnjëra nga skuadrat nuk ishte e qartë në lojën e vet, ku kishte shumë topa pa adresë dhe të humbur në mesin e fushës, dëmtimi i Robben e uli ritmin e bavarezëve. Ishte një magji e Kimmich ajo që rriti ritmin e ndeshjes. Pas një vertikalizimi perfekt të James Rodriguez, mbrojtësi gjerman arrin të shënojë një gol mjaft të bukur nga një pozicion i vështirë duke befasuar Navasin.

Gjermanët ndezin motorët por në dy raste të pastra Ribbery dhe Lewabndowski tregohen të pasaktë dhe nuk e dërgojnë dot topin në rrjetë. Më pas është një aksion pa pretendime i madrilenëve, ku pas një kthimi të topit në zonë nga Carvajal, mbrojtja e Bayernit nuk arrin ta largojë dhe Marcelo karikon të majtën nga jashtë zone dhe topi përfundon në rrjetë, barazon Reali.

Pas pushimit ishin sërish vendasit ata që mundoheshin të krijonin diçka, por një pasim i gabuar i Rafinha-s ka bërë që Marco Asensio të kalojë të tijtë në avantazh me një të majtë të hidhur dhe precize.

Një rezultat zhgënjyes për bavarezët, ndaj një Real-i që nuk bëri thuajse asgjë më shumë për të shënuar me një Ronaldo shumë i tërhequr dhe të lënë në hije. Në minutat e fundit ishte Bayern ekipi që u mundua të paktën të barazonte rezultatin, dhe mundësitë nuk munguan, por sulmuesit vendas u treguan të pasaktë dhe duhet të përmbysin gjithçka në ndeshjen e kthimit.

Lexo edhe :   SHBA/ Sulmuesi realizon euro gol nga mesfusha (Video)
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një pasuri e vogël që provokon dhe turpëron të mëdhatë e paligjshme

Nga Preç Zogaj Agjencia kundër Korrupsionit në Kosovë publikoi para pak kohësh deklaratën e pasurisë së Kryeministrit Albin Kurti për vitin 2020. Gjithsej 529 euro...

Tokio/ 13 vjeçarja japoneze fiton medaljen e arit në ‘skateboard’ për femra

Ari i parë olimpik në ‘skateboard’ për femra iu dha 13-vjeçaries japoneze Momiji Nishiya në eventin në dëborë në Ariake Sports Park. Nishiya shënoi 15.26...

Gjykata e Lartë me 8 anëtarë, Meta firmos dekretin për gjyqtarin Artur Kalaja

Nga dita e sotme, Gjykata e Lartë përbëhet nga 8 anëtarë. Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka firmosur dekretin për emërimin e gjyqtarit Artur...

Merkato/ Juventusi do lojtarin e Junajtidit, vlen 50 milion

Juventusi ka nevojë për një sulmues, pavarësisht se çfarë do të ndodhë me Kristiano Ronaldon, prandaj vëmendja kthehet te flaka e vjetër, tek një...

Drejt vaksinimit të detyrueshëm? Çfarë vendimi është marrë për shkollat

Në konferencën për shtyp të Komitetit Teknik të Ekspertëve, Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, ka dhënë komentin e saj se si mund të procedohet...