E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Ballkanasit ndër pijedashësit më të mëdhenj, femrat dehen më shumë se meshkujt

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Të rriturit në Ballkan konsiderohen në pijedashësit më tëmëdhenj në botë, me plot 31.5 % të tyre që janë raportuar tëdehur nëharkun kohor të një viti. Të dhënat, të bëra publike nga Raporti i 2019 i Drogave, nxjerrin se britanikët janë të dehur më shpesh sesa kudo tjetër në botë, të cilët raportojnë se po pinë një mesatare prej 51.1 herë në një periudhë 12-mujore, pothuajse një herë në javë.

Një e dhënë tjetër e treguar për Ballkanin, por duke mos cituar ndonjë shtet në veçanti, ishte se femrat dehen më shumë se sa meshkujt, me rreth 24.8 % të femrave, krahasuar me 19.7 % të meshkujve.
Mesatarja globale është vetëm 33, sipas një analize të të dhënave nga njerëzit që jetojnë në 36 vende. Të dhënat tregojnë se në ballkan njerëzit dehen edhe më shumë se në Itali, Zvicër, Hungari dhe Gjermani. Gjetjet vijnë nga tetë anketat vjetore globale të drogës, që mendohet të jenë sondazhi më i madh në përdorimin e substancave në botë.
Ekspertët besojnë se kjo po nxitet nga të rinjtë, të cilët tentojnë të jenë më të përmbajtur në zakonet e tyre të pijes sesa grupet më të vjetra. Profesor Adam Winstock, themelues i Anketës Globale të Drogave, tha se ndërsa pak njerëz po pinë, shumë prej tyre ishin duke e bërë këtë në një mënyrë potencialisht të dëmshme.
Ai shtoi: “Na thuhet shumë se është e keqe dhe është, por udhëzimet aktuale nuk arrijnë të pranojnë kënaqësinë e dehjes dhe japin udhëzime të vogla për dallimin mes të qenit pak i dehur dhe shumë i dehur dhe duke e bërë atë tre ose katër herë në javë. “

Sipas raportit, shumica e vendeve nuk rekomandojnë të pinë më shumë se 40 gramë alkool (gjysmë shishe verë ose 2 gota birrë) në një ditë për të minimizuar rrezikun e dëmtimit akut; shumica e njerëzve raportojnë se kanë nevojë të paktën dy herë (shpesh shumë më shumë se kaq) për tu dehur. Anketa u ka kërkuar 3 pyetje të thjeshta anketuesve:
1. Përafërsisht sa ditë keni pirë vitin e kaluar? 2. Sa prej atyre ditëve u pendove që u dehe? 3. Sa prej atyre ditëve keni gëzuar me të vërtetë duke u dehur?

Mesatarisht njerëzit që morën pjesë në GDS2019 dhe raportuan përdorim të kohëve të fundit të alkoolit , u dehën një mesatare prej 33 herë në 12 muajt e mëparshëm. Normat mesatare më të larta u raportuan nga Britania e Madhe (51 herë) dhe SHBA (50) ndërsa numri më i ulët u raportua nga Portugalia (20) dhe Kili (16 herë).
Globalisht pak më shumë se një në tre pjesëmarrës raportuan se kurrë nuk kishin keqardhje që u dehëngjatë 12 muajve të fundit.

Megjithëse kishte dallime të theksuara të vendit, një ndryshim i kapërceu kombet – ajo e femrave që vazhdimisht raportonin shkallë më të lartë keqardhjeje sesa meshkujt në pothuajse çdo vend të vetëm që raporti vlerësoi (Kili dhe India ishin përjashtime).

“Nga një perspektivë e shëndetit publik dhe politikës, gjetjet tona hedhin një sfidë të madhe. Njerëzit në mënyrë dërrmuese pëlqejnë të dehen, me njerëz që thonë se u pëlqen të pijnë më shumë se 70% të rasteve. Shumica do të përjetonin më shumë argëtim duke pirë pak më pak. Është një thirrje e vështirë për të bërë, që të pihet më pak, veçanërisht të ditur se sa e lumtur kjo mund ta bëjë industrinë e alkoolit, por mund të jetë koha për të shqyrtuar ofrimin e udhëzimeve që ju ofrojnë politikëbërësit në fushën e shëndetit.”-thotë raporti, i cili citon në fund se në përgjithësi, me mbi 50 % të rasteve, njerëzve që u pëlqen të dehen janë ato të papunë. /Monitor/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...