E premte, 3 Korrik, 2020
31 C
Tirana

“Asnjë parti politike nuk e ka në letër pavarësinë e Kosovës” (Video Arkiv)

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

“Situata politike në Kosovë është jashtëzakonisht e rëndë. Asnjë parti politike nuk e ka në letër pavarësinë”. Kështu është shprehur Baton Haxhiu vite më parë, në një intervistë përballë gazetarit Blendi Fevziu në emisionin “Opinion”.

Sipas tij, në atë kohë, asnjë parti politike në Kosovë nuk kishte vizion, stabilitet politik dhe program të qartë. Ai argumentoi më tej duke thënë se situata në Kosovë ishte e rëndë, për shkak të mungesës së ndërkombëtarëve.

“Situata politike në Kosovë është jashtëzakonisht e rëndë, nuk kemi përkrahje të ndërkombëtareve, por zhvendosje të vëmendjes nga çështja e Kosovës dhe orientim nga Serbia. Situata ka marrë rrjedhë tjetër sepse vetëm në dy javët e fundit ka pasur dy elementë politikë të disfavorshëm për Kosovën që janë pranimi i Jugosllavisë në OKB dhe në OSBE. Bashkimi Evropian po mundohet të ndihmojë Serbinë, por unë besoj se kushtet që duhet të plotësojë Serbia pas zgjedhjeve do të jenë dorëzimi i Millosheviçit në Hagë. Unë nuk e njoh aq shumë raportin në Serbi për arsye se ne kemi mungesë informacionesh, por edhe pa informacione nuk jemi. Unë besoj që procesi politik në Serbi, Kosovë dhe Mal të Zi do të orientohet në katër nivele. Niveli i parë do të jenë zgjedhjet në Serbi ku do të forcohet një forcë politike që do të hyjë në negociata me Malin e Zi për të ardhmen e këto dy shteteve. Niveli i dytë janë bisedat mes këtyre dy shteteve për të ardhmen kushtetuese. Niveli i tretë, i cili pritet pas zgjedhjeve në Kosovë do të jenë bisedat e mundshme mes Kosovës dhe Serbisë për të filluar bisedimet jo për të zgjidhur problemin e statusit të Kosovës. Niveli i katërt janë të tre këto etnitete përballë varësisë ndërkombëtare. Unë besoj se kjo situatë do të derivojë në një konferencë jo të këndshme dhe të disfavorshme për Kosovën. Në Kosovë ende nuk ka parti politike që ka vizion, stabilitet politik dhe  që të dijë programin e saj afatshkurtër, afatmesëm dhe afatgjatë. Asnjë parti politike nuk e ka në letër pavarësinë e Kosovës. Unë mendoj se është mirë që ne të largohemi nga çfarëdolloj kontakti mes Koshtunicës dhe Rugovës sepse do të sillte një situatë jo të mirë në Kosovë”, u shpreh Haxhiu.

*Ky material është pjesë përbërëse e Arkivës së Televizionit Klan për vitet 1998-2012

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Të plotësohen pa humbur kohë kushtet”, Meta pranon ftesën e Ambasadorëve të Vishegradit

Presidenti Ilir Meta tregon se ka pranuar ftesën e ambasadorëve të vendeve të Vishegradit, për të marrë pjesë së bashku në ceremoninë e kalimit...

Kompania e madhe italiane: Lëreni veten të magjepseni nga Shqipëria

Kompania italiane e fluturimeve “Alitalia”, do të nisë fluturimet drejt Shqipërisë duke filluar nga data 31 korrik. Përmes një postimi në rrjetet sociale, kompania i...

“Ringjallja”/ Sociologia: Ky sekt ka sjellë histori tragjedish

Një ngjarje e rëndë u zbulua mbrëmjen e djeshme, teksa nënë e bijë ishin vetëflijuar duke besuar se mund të ringjalleshin. Ngjarja kjo ka ngjallur...

Mbytet në det pushuesi nga Kosova

Një burrë i moshuar ka humbur sot jetën, pasi është mbytur tek Shkëmbi i Kavajës. Viktima është një 73-vjeçar i cili kishte ardhur 3...

Bien në pranga dy shqiptarë në Itali, dëshmia e vajzës iu bën “gropën”

Policia italiane ka arrestuar dy të rinj shqiptarë mbrëmjen e djeshme, pasi u denoncuan nga një vajzë. Vajza tha për policinë se i kishte parë...