E enjte, 17 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Arrestohet “i forti” i Tiranës, si iu shpëtoi 3 atentateve

Ka përfunduar në prangat e Policisë së Tiranës, Elvis Gaçaj, i konsideruar si një person me rrezikshmëri të lartë. Gaçaj i kishte ikur postbllokut të policisë, dhe për këtë arsye ishte vënë në ndjekje të tyre. Pas kontrollit, iu gjet një armë pa leje.

I arrestuari është po ashtu pjesë e grupit ‘Duka’, ndërsa u arrestua në prill të këtij vit bashkë me Leonard Dukën, Dritan Agajn dhe Oltion Loga. Asokohe, Policia u gjeti në banesë armë dhe municione luftarake.

Elvis Gaçaj, ne 2015 ka qenë objektiv i një atentati tek “Lulishte 1 Maji” në Tiranë, ku mbetën të vrarë gabimisht dy persona, ndërsa ai u plagos.  Ai akuzohet edhe për parcelat e hashashit në zonën e Shëngjergjit, si personi që i dispononte dhe financonte me lëndë narkotike.

44-vjeçari, i cili cilësohet edhe si i “forti” i Tiranës, gjatë viteve 2013-2015 u kishte shpëtuar edhe dy atentateve të tjera, ndërkohë që sulmet e mëparshme për ta eliminuar ishin kryer me eksploziv.

Ne atentatin e parë u plagos lehtë nga shpërthimi i një sasie tritoli në makinë. Atentati i dytë mbeti në tentativë, pasi lënda plasëse nuk shpërtheu. Gaçaj akuzohet se ka kryer një vrasje në vitin 1992 dhe një plagosje në vitin 2008.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rënie e dukshme e investimeve kineze në BE

Sipas studimit të paraqitur të mërkurën (16.06) nga Instituti për Kinën Merics në Berlin dhe Grupi Rhodium, investimet e drejtpërdrejta kineze në Bashkimin Evropian...

Euro 2020/ Holandë-Austri, 21:00, të dyja skuadrat i kualifikon një fitore

Me dy kombëtaret që kanë marrë pikët maksimale nga ndeshjet e tyre të para, fitorja në këtë ndeshje do të ishte e mjaftueshme për...

Holandë/ Parlamenti voton pro çeljes së negociatave me Shqipërinë

Parlamenti holandez ka votuar pro hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Punëve të Jashtme...

Kinematografi/ Pesë filma artistikë që duhen parë një herë në jetë

1. "The Godfather" (1972) "Kumbari" (dhe vazhdimi i tij) është vetëm një nga ata filmat perfektë, ku historia, loja dhe regjia të gjitha ndërthuren së...

Parashikimi i tërmeteve, Google prezanton aplikacionin e ri

Google do të bëjë të disponueshëm në muajt e ardhshëm aplikacionin “Android Earthquake Alerts”. Ky aplikacion do të zbulojë automatikisht lëkundjet e akseleometrit të...