E enjte, 5 Gusht, 2021
21.5 C
Tirana

Armët kimike/May dhe Macron, botës: Çfarë po bëni?

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kryeministrja britanike Theresa May, i kanë bërë thirrje botës të dielën për të vazhduar luftën kundër armëve kimike, në përvjetorin e një konvente ndërkombëtare që ndalon përdorimin e këtyre armëve, transmeton AFP.

“Në përvjetorin e 21-të të Konventës së Armëve Kimike dhe rastin në Duma e Sallsbëri, Theresa May dhe unë, i bëjmë thirrje botës për të na u bashkuar në ndalimin global të përdorimit të armëve kimike”, ka thënë Macron përmes një postimi në Twitter, duke iu referuar sulmeve kimike në Siri dhe Britani.

Zyra e kryeministres May ka publikuar një deklaratë të ngjashme, duke thënë se “ne nuk duhet kurrë të kthehemi mbrapa” sa i përket dhënies fund të prodhimit, dhe përdorimit të “këtyre armëve të tmerrshme”.

Armët kimike siç është gazi mustard janë përdorur fillimisht në betejat e Luftës së Parë Botërore dhe më pas nga diktatori iranian, Saddam Hussein kundër civilëve në Halabja më 1988.

Konventa për Armët Kimike e cila parasheh shkatërrimin e këtyre armëve ka nisur zbatimin më 29 prill, 1997.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...