E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Alimehmeti: Me apo pa masa, Omicron do të mbizotërojë

Omicron është në Shqipëri, ku janë identifikuar disa ditë më parë dy rastet e para. Epidemiologu Ilir Alimehmeti e përshkruan variantin e ri si shumë më të transmetueshëm, por më i butë sa i takon klinikës. I ftuar në studion e ABC Live, mjeku shpjegoi se Omicron do të mbizotërojë.

Ai qetësoi popullatën se nuk do të kemi probleme si një vit më parë. Dhe se me apo pa masa, Omicron do të mbizotërojë. Epidemiologu shtoi më tej se në Shqipëri është okoma Delta mbizotëruese, ndërsa Omicron nuk ka hyrë akoma mirë.

“Nuk do na interesojë shumë numri i rasteve të reja. Ne na intereson shumë numri i rasteve të rënda, shtrimet në spital dhe humbjet e jetës. Për të bërë këtë analyze, kemi luksin për të parë në vendet perëndimore sepse atje është shfaqur në fillim. Në Britani është varianti dominant. Sipas të dhënave, numri i ditëve të qëndrimit në spital është më i ulët se sa me Deltën. Omicron do të bëjë punën e tij, është aq i transmetueshëm saqë nuk e bllokojmë dot. Format e rënda janë më të rralla, kjo është e rëndësishme. Kur virusi është shumë i transmetushëm, është shumë i shpejt dhe kurba hipën shpejt lart dhe zbret shumë shpejt. Të gjithë ata njerëz që do kenë nevojë për spital, do kenë nevojë në të njëjtën kohë. Ky është ai risku.

Omicron, për herë të parë është një variant që i rritet risku i riinfektimit. Na intereson si e kalon klinikisht sëmundjen. Dhe nëse pacienti është shumë lehtë në pjesën dërrmuese, ne jemi të lumtur për këtë. Numrat spitalorë në Britani janë stabël, ndërkohë që hija e rasteve është për lart. Tregon në parim se nuk shkakton atë problem që shkaktoi më herët Delta apo të tjerë.

Lexo edhe :   Greqia paralajmëron zgjatje të masave kufizuese
Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba

Ne jemi shumë të ngjashëm me rastin në Afrikën e Jugut. Nuk shoh të kemi probleme si një vit më parë. Me apo pa masa, Omicron do të mbizotërojë. Ne sot kemi vaksinën, fatmirësisht kemi një variant më të butë. Në Shqipëri është okoma Delta mbizotëruese, Omicron nuk ka hyrë akoma mirë”, thotë ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...