E premte, 15 Janar, 2021
7 C
Tirana

Afganistani, kryeqendra botërore e drogës

Afganistani është prodhuesi kryesor i opiumit në botë. Lulëkuqet e opiumit, prodhojnë më shumë se 90 për qind të heroinës në të gjithë botën.

Sasia e tokës së mbjellë me opium, është shumë më e madhe se ajo në Amerikën Latine. Nga shitja e tij fitohen çdo vit rreth 4 miliardë dollarë, shumë që përbën shumën e PBB-së së vendit të varfër.

Vetëm 1 miliardë shkon për fermerët, pjesa tjetër për zyrtarët e shtetit, rebelët, talebanët dhe trafikantët e drogës.

Prodhimi i opiumit siguron mbi 400 mijë vende pune, ndërsa në të janë të angazhuar indirekt 3.3 milionë njerëz.

Afganistani e nisi prodhimin e opiumit në sasi të mëdha në mesin e viteve 1950, për të furnizuar Iranin, kur atje u ndalua kultivimi i opiumit.

Ky vend mbetet furnizuesi kryesor i Evropës me heroinë. Ajo hyn në kontinent nga “rruga ballkanike” përmes Turqisë, dhe nga “rruga veriore” përmes Azisë Qendrore dhe Rusisë. Miliona njerëz janë të ndërvarur nga kjo drogë në botë, dhe dhjetëra mijëra prej tyre vdesin çdo vit nga mbidoza.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I ekzekutoi në banesë/ Detaje të reja nga trafikimi që bënte Ademi me 2 motrat

Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me motrat Zhaneta Metani dhe Kristina Bardhi, të cilat u ekzekutuan mesditën e 31 Dhjetorit...

Serbët e veriut të Kosovës marrin dozën e dytë të vaksinës anti-covid

Një grup i qytetarëve nga katër komunat në veri të Kosovës, të cilët u imunizuan më 25 dhe 26 dhjetor të vitit 2020, me...

Video/ Po bënte video me telefon, 44-vjeçari goditet nga rrufeja

44-vjeçar brazilian është goditur nga rrufeja teksa me telefonin e tij po filmonte stuhinë që kishte përfshirë vendin. Ngjarja ka ndodhur në qytetin Minduri, ku...

Ulet numri i viktimave nga koronavirusi, 641 raste të reja

Covid-19 u ka marrë jetën edhe 4 personave në vendin tonë në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë...

Koreja e Veriut zbulon raketën e re balistike (Video)

Koreja e Veriut zbuloi një lloj të ri të raketës balistike, që lëshohet nga nëndetësja, gjatë një parade ushtarake në Phenjan. Pamjet e medias shtetërore...