E diel, 12 Korrik, 2020
19 C
Tirana

A u vra me polonium lideri palestinez Jaser Arafat?

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Jaser Arafat, ka qenë udhëheqësi kryesor i palestinezëve në betejën e tyre për liri dhe pavarësi. Për shumicën e bashkëkombësve të tij, ai ishte lideri legjendar i një kauze të drejtë. Për izraelitët, ishte drejtues i njërës prej organizatave më të rrezikshme terroriste në botë.

Ndërkohë, rivalët e tij brenda lëvizjes palestineze, e cilësojnë si një tradhtar të kauzës kombëtare, dhe si të shitur për interesa korruptive tek armiqtë historikë izraelitë. Dhe në fakt në momentin e vdekjes, pati shumë aludime mbi pasurinë e tij.

Disa media folën për shifrën marramendëse prej 4.2-6.5 miliardë dollarë, shumica të fshehura në parajsat fiskale. Raporte të tjera flasin për një trashëgimi midis 300 milionë dhe 3 miliardë dollarëve. Ndërkohë zyrtarët amerikanë, vlerësojnë se pasuria personale e Arafatit ishte midis 1-3 miliardë dollarë. Po kush ishte Jaser Arafat, dhe cila është e vërteta mbi vdekjen e tij?

Lindi në gushtin e vitit 1929 në Kajro të Egjiptit, nga dy prindër palestinezë. E ëma vdiq kur ai ishte vetëm 4-vjeç. Pati një marrëdhënie shumë të keqe me të atin. Kur ai vdiq në vitin 1952, Arafati nuk mori pjesë as në funeral, dhe nuk e vizitoi kurrë varrin tij. Motra e tij, Inam u shpreh me vonë në një intervistë për biografin e Arafatit, historianin britanik Alan Hart, se Jaser u rrah keqazi kur ishte fëmijë nga i ati, pse kishte shkuar në lagjen hebreje të Kajros, dhe kishte marrë pjesë në një shërbesë fetare.

Kur ajo e pyeti Arafatin pse vazhdonte të shkonte atje, ai u përgjigj se donte të studionte mentalitetin hebre. Arafat e kaloi në Egjipt, pjesën më të madhe të rinisë së tij, dhe studio në Universitetin e Mbretit Fuad I. Aty ai u njoh dhe përqafoi idetë nacionaliste arabe dhe anti-sioniste.

Luftoi kundër krijimit të shtetit të Izraelit në vitin 1948, përkrah Vëllazërisë Myslimane. Pasi u rikthye në Kajro, në vitet 1952-1956 shërbeu si kryetar i Unionit të Përgjithshëm të Studentëve Palestinezë. Në fund të viteve 1950, bashkë-themeloi FATAH-un, një organizatë paramilitare, që synonte shkatërrimin e Izraelit dhe zëvendësimin e tij me një shtet palestinez.

Lëvizja operoi në disa vende arabe, nga ku nisi të ndërmarrë sulme ndaj Izraelit. Në vitin 1967, ai u bashkua Organizatës për Çlirimin e Palestinës, dhe 2 vjet më vonë u zgjodh kryetar i saj. Në fillim të viteve 1970 u zhvendos me banim në Liban, ndërsa ndihmoi Lëvizjen Kombëtare Libaneze gjatë Luftës Civile të viteve 1978-1982.

Gjatë viteve 1983-1993, Arafat shkoi në Tunizi, prej nga ku nisi të ndryshojë qasjen e tij, nga konflikti i hapur me izraelitët, në bisedime me ta. Në vitin 1988, ai pranoi zyrtarisht të drejtën e ekzistencës së Izraelit, teksa kërkoi një zgjidhje të konfliktit izraelito-palestinez, me krijimin e 2 shteteve të pavarura.

U rikthye në Palestinë vetëm në vitin 1994, duke u vendosur në qytetin e Gazës, dhe promovuar vetëqeverisjen e territoreve palestineze. Gjatë kësaj kohe, u angazhua në një seri bisedimesh me qeverinë izraelite, për t’i dhënë fund konfliktit dhjetëravjeçar.

Bisedime prodhuan disa marrëveshje, ai ajo e Konferencës së Madridit e vitit 1991, Marrëveshjet e Oslos së vitit 1993, dhe Samiti i Kemp Dejvid në vitin 2000. Në vitin 1994, Arafat fitoi Çmimin Nobel për Paqen, së bashku me liderët izraelitë Jitzhak Rabin dhe Shimon Perez. Pikërisht në atë periudhë, ra ndjeshëm mbështetja e palestinezëve për FATAH-un, teksa u rrit mbështetja për grupimin më radikal palestinez HAMAS, dhe rivalët e tjerë të Arafatit.

Në fundin e vitit 2004, Arafat ishte thuajse i izoluar brenda kompleksit të tij në Ramallah nga ushtria izraelite. Pak muaj më parë, ai ishte mënjanuar nga amerikanët, të cilët e cilësuan si një figurë të diskretituar dhe të pabesueshme për të zhvilluar bisedime. Ata e detyruan të zgjedhë si pasues në detyrë Mahmud Abazin.

Arafat u sëmur rëndë, ra për disa ditë në gjendje kome, dhe vdiq në moshën 75-vjeçare në një spital të Parisit. Zyrtarisht u tha se vdiq si pasojë e një goditje në tru. Por bashkëshortja, njerëzit e afërm dhe shumë palestinezë të thjeshtë, dyshuan për vrasje. Në fakt, qeveria izraelite ishte përpjekur disa herë që ta vriste.

Përpjekja e parë u bë u në Çezare, nga njësia speciale e shërbimit sekret izrelit, Mossad, në fillim të viteve 1970. Atentate të ngjashme dështuan në vitet 1980. Për këtë arsye, familjarët kërkuan një autopsi tjetër, e cila u refuzua nga mjekët francezë. Kjo nxiti teori të shumta konspirative, ku më i spikatur është helmimi ndoshta me Polonium 210, sëmundje të shkaktuara nga SIDA, sëmundja e mëlçisë, apo një çrregullim i trombociteve në gjak.

Në shtatorin e vitit 2005, një ekspert izraelit e mbështeti variantin e vdekjes nga SIDA. Por eksperti Patris Manzhin nga Universiteti i Lonazës në Zvicër, dhe gazeta amerikane “The New York Times”, nuk ranë dakord me këtë tezë. Mjeku personal i Arafatit, Ashraf Al-Kurdi dhe ndihmësi Basam Ebu Sharif, pohuan se Arafat ishte helmuar, ndoshta nga taliumi, një element shumë toksik.

Zyrtarët izraelitë dhe ata palestinezë, i kanë hedhur poshtë këto pretendime. Më 27 nëntor 2012, 3 ekipe ekspertësh ndërkombëtarë, një francez, një zviceran dhe një tjetër rus, mblodhën mostra nga eshtrat e Arafatit, për të kryer një hetim të pavarur nga njëri-tjetri. Më 6 nëntor 2013, Al Jazeera raportoi se ekipi zviceran kishte gjetur nivele 13-36 herë më të larta të Poloniumit në brinjë dhe legen.

Por më 26 dhjetor 2013, ekipi i shkencëtarëve rusë publikoi ​një raport, ku thuhej se ata nuk kishin gjetur asnjë gjurmë të helmimit. Në marsin e vitit 2015, një prokuror francez e mbylli çështjen, duke thënë se sipas ekspertëve francezë, vdekja e Arafatit kishte ardhur nga shkaqe natyrale, dhe se Poloniumi dhe gjurmët e plumbit të gjetura në eshtra, ishin pjesë e mjedisit ku ishte varrosur.

Ndërkohë e veja e Jaser Arafatit, Suha, mbështet variantin e vrasjes, për shkak se “ai kishte shumë armiq në të gjithë botën”. Ekspertë të tjerë besojnë së helmimi me Polonium, është i vështirë të konstatohet, kur ka kaluar një kohë e gjatë. Kjo pasi ai mund të qëndrojë i plotë vetëm 138 ditë në organizimin e njeriut./ TIRANA TODAY 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...