E hënë, 26 Tetor, 2020
11 C
Tirana

A ndihmon vërtet vitamina D në luftën kundër Covid-19?

Më të lexuarat

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Vdes njeriu më i pasur në Korenë e Jugut, lideri i Samsung

Lideri i kompanisë Samsung, Lee Kun-Hee ka humbur jetën në moshën 78 vjeçare. Ai është personi që ka transformuar biznesin e vogël të themeluar nga...

Video bëhet virale/Kamerat kapin momentin kur Melania i shtyn dorën Presidentit

Tashmë publiku duket se është mësuar me momentet e sikletshme ndërmjet Donald Trump dhe Melania Trump. Të shumta kanë qenë rastet kur Zonja e Parë...

Prangosen dy persona në Rinas, tentuan të korruptonin punonjësin e Rinasit

Dy shqiptarë janë nisur drejt Rinasit dhe kanë tentuar që të korruptojnë punonjësit, por nuk ia ka dalë mbanë. Një prej tyre i ka dhënë...

Ndërsa pandemia e koronavirusit të ri po vazhdon, dhe e ardhmja e një vaksine mbetet e pasigurt, shumë njerëz po kërkojnë mënyra alternative për të ndërtuar mbrojtjen e tyre kundër këtij virusi. Cilësitë forcuese të sistemit imunitar nga vitamina D, ishin hedhur poshtë më herët.

Por studimet e fundit, kanë bërë që edhe Ministri britanik i Shëndetësisë Met Henkuk të ndryshojë mendje. Henkuk tha së fundmi se qeveria po “forcon mesazhet e saj të shëndetit publik rreth përdorimit të vitaminës D, pas provave shkencore në rritje, se ajo mund të ndihmojë në luftimin e Covid-19”.  Por a është vërtetë e efektshme kjo vitaminë kundër koronavirusit të ri, dhe në cilat burime ushqimore gjendet natyrshëm?

A ndihmon vitamina D në luftën kundër koronavirusit?

Po, studimet kanë zbuluar se vitamina D mund ta ndihmojë trupin tonë ta luftojë koronavirusin e ri. Dy studime të reja kanë hulumtuar ndikimin e vitaminës tek kjo sëmundje, me rezultate që ndryshojnë gjithçka.

“Ekziston një lidhje midis vitaminës D, dhe niveleve më të ulëta të koronavirusit”- thotë dr. Majkëll Holik, ekspert i vitaminës D nga SHBA-ja, që kohët e fundit publikoi një studim i cili zbuloi se nivelet e mira të vitaminës D, mund të zvogëlojnë me 54 për qind rrezikun e prekjes nga Covid-19.

Shkolla e Mjekësisë në Universitetin e Bostonit, ka zbuluar gjithashtu se nivelet e larta të vitaminës D, janë të lidhura me një nivel ndjeshëm më të ulët të inflamacionit, dhe nivele më të larta të qelizave imune në gjak, gjë që ndihmon në vrasjen e koronavirusit.

Kjo do të thotë se njerëzit që kanë nivele të larta të vitaminës D, janë më pak të rrezikuar të preken nga ky virus por edhe nga vdekja për shkak të tij. Profesor Smith, nga Qendra për Mjekësi Rigjeneruese, deklaroi për herët për Metro.co.uk:

“Gjatë karantinës, shumë prej nesh nuk po marrin mjaftueshëm vitaminë D – përmes rrezeve të diellit apo dietës – dhe është e rëndësishme që të gjithë të marrin mjaftueshëm vitaminë D3 përmes suplementeve. Përveç mbajtjes së shëndetshme të kockave dhe muskujve, vitamina D3 është shumë e rëndësishme për ruajtjen e një sistemi të shëndetshëm imunitar”.

Po cilat ushqime janë të pasura me vitaminë D?

Lexo edhe :   Belgjika në ekstrem, mjekëve u kërkohet të punojnë edhe nëse janë me Covid
Lexo edhe :   Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Tabletat e vitaminës D mund të blihen në farmaci pa recetë. Megjithatë, ju mund të filloni

të përfshini në dietën tuaj edhe ushqime të pasura me vitaminën D. Salmoni dhe kërpudhat janë burime të mira të vitaminës D. Po ashtu edhe mëlçia, të verdhat e vezëve etj.

Vegjetarianët apo veganët mund të konsumojnë kërpudhat, qumështin e bajames, margarinën dhe qumështi i sojës. Pavarësisht nga bindja popullore, qumështi i lopës nuk konsiderohet një burim i mirë i vitaminës D.

Cilat janë burimet e tjera të vitaminës D?

Marrja e rrezeve të diellit mund të rrisë nivelet e vitaminës D. Dielli rrezaton rrezet ultravjollcë, të cilat përthithen nga lëkura jonë. Dhe kjo mund të shpëtojë shumë mirë jetën tuaj. Në uebsajtin zyrtar të Shërbimin Shëndetësor Kombëtar në Britani (NHS) thuhet: “Shumica e njerëzve mund të marrin mjaftueshëm vitaminë D duke u ekspozuar çdo ditë ndaj Diellit për periudha të shkurtra me parakrahët, duart ose këmbët e poshtme të zbuluara, pa asnjë krem mbrojtës nga fundi i marsit ose fillimi i prillit deri në fund të shtatorit, veçanërisht nga ora 11 e mëngjesit deri në orën 3 pasdite”.

Meqenëse tani po vjen dimri, mund të ndiqni metodat alternative të marrjes së vitaminës D. Deputeti laburist Rupa Huk, që ka qenë një përkrahës i fortë i vitaminës D që nga fillimi i pandemisë, deklaroi të enjten në Dhomën e Komunëve:”

“Ajo që duhet të ndodhë tani, është që të gjitha grupet shoqërore që kanë mangësi të vitaminës D, dhe janë të rrezikuar ndaj Covid-19 më shumë se të tjerët, përfshirë të moshuarit, pakicat me ngjyrë, obezët dhe ata me sëmundje bashkë-shoqëruese si diabeti, duhet t’u jepen suplemente shtesë të vitaminës D”.

Burimi i lajmit: https://metro.co.uk/2020/10/16/vitamin-d-help-fight-coronavirus-foods-sunlight-sources-tablets-covid-uk-13431859/?ito=ne%C3%ABsno%C3%AB-feed

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ministri i LSI-së firmosi për inceneratorët, flet Monika Kryemadhi

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi u shpreh se LSI...

Nënkryetari i Vetëvendosjes: Shumë shpejt, Vjosa Osmani presidente e Kosovës

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, komentoi se si do jetë Kosova pas Hashim Thaçit, për të cilin flitet se do i konfirmohet aktakuza...

Topalli me parti të re? Nishani: Do doja të jepte kontribut në PD

Partia Demokratike ka marrë jo pak goditje nga brenda gjatë viteve të fundit, ku shumë figura të rëndësishme janë larguar, duke krijuar edhe fraksione...

Vetëvritet e reja në Tiranë, procedohen 4 persona

Një 33-vjeçare është vetëvrarë me armë zjarri në zonën e Shkozës në Tiranës. E reja e identifikuar si Marsilda Hysa ka qenë në gjendje të...

Do luajë ndaj Barcelonës në Champions? Ja çfarë ka bërë Ronaldo

Kristiano Ronaldo postoi  një foto në “Instagram” ku festonte: “Siiiii”. Për juventinët u duk sikur portugezi kishte marrë përgjigjen e tamponit negativ, pas infektimit me...