E enjte, 5 Gusht, 2021
21.5 C
Tirana

A ndalet përkohësisht zemra kur teshtijmë, çfarë thonë kardiologët

Për shkak të koronavirusit, teshtitja në shumë vende të prekura, alarmon aktualisht shumë njerëz. Në fakt ajo është një dukuri mëse e zakonshme. Teshtitja shkaktohet zakonisht nga një mbingarkesë e hundës me sekrecione. Prandaj pas 2-3 teshtitjeve, ne ndihemi zakonisht më mirë. Shumë studime, kanë hedhur poshtë mitin e shumëpërhapur, sipas të cilit gjatë teshtitjes zemra ndalet së funksionuari për disa çaste, apo se teshtitjet e tepërta mund të shkaktojnë një sulm në zemër. Natyrisht, është vërtetuar se gjatë teshtitjes rrahjet e zemrës ngadalësohen, por nuk ndalen.

Këtë e vërteton rasti ekstrem i britanikes Dona Grifits. Ajo mban ende sot Rekordin Botëror Ginnes për teshtitjen më të gjatë të regjistruar ndonjëherë në histori. Ajo teshtiti gjithsej 978 ditë rresht pa u ndalur. Dona nisi të teshtijë më 13 janar 1981, dhe përfundoi më 16 shtator 1983. Vetëm vitin e parë, pati mbi 1 milionë teshtima. Ekspertët nuk patën një përgjigje shteruese mbi këtë dukuri, por ia atribuuan një forme të rëndë të alergjisë. Për shkak të edukatës, shumë njerëz filluan ta frenojnë teshtimën.

Por ekspertët nuk e këshillojnë këtë gjë, pasi mund të pësoni dëmtime serioze në organet e brendshme. Madje në disa raste, njerëzit kanë pësuar thyerjen e disa brinjëve, vetëm pse kanë mbajtur brenda presionin e ajrit që shkakton teshtima. Ekspertët llogarisin se në rastet e teshtimave të forta, shpejtësia e daljes së një teshtime mund t’i kalojë 160 km/h. Veç nesh, teshtijnë shpesh edhe kafshët si qeni, macja apo pula, por edhe elefantët. /TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...