A do të ketë reciprocitet me Serbinë? Ja si përgjigjen Kurti dhe Osmani

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti dhe presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani kanë zhvilluar fushatën e fundit elektorale, për zgjedhjet e së dielës.

Të ftuar në emisionin ”Debat Plus”, ata janë pyetur për një sërë çështjesh, ndër të cilat edhe reciprociteti me Serbinë.

Vjosa Osmani: ”Po, është baza më e shëndosh ndërmjet shteteve. Përderisa Serbia vazhdon t’i trajtojë në mënyrë deskriminiuese qyetetarët serb, por megjithatë ajo që pritet është të mbrojmë  dinjitetin e shtetit tonë. Do ulemi me ndërkombëtarët që të rikthejmë dinjitetin në vendin tonë.”

Albin Kurti: ”Është çështje ditësh ose javësh, ose muajsh, është gjëja e parë që do bëjmë, është parim, më thellë se plani. Nuk është qëllimi ynë që të vendosim barriera, është mënyrë për të sjellë barazi.”

Vjosa Osmani: ”Reciprioriteti është kundërpërgjigje ndaj shtetit që merr masën  e padrejtë në raport me ty. Kemi pritur që Serbia të ndryshojë sjelljen është krejtësisht e natyrshme që ne të kërkojmë trajnim të barabartë në këtë mes.”