E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

4-vjeçarja në luftë me kohën, thirrja dëshpëruese e nënës!

Është vetëm 4 vjeçe, por Beharja nuk mund të luajë me motrën e saj. Përkundrazi, i duhet të luftojë një armik që po i rrezikon shëndetin. Që në lindje ajo kishte një anomali në fund të shpinës, e cila është duke i shkaktuar edhe shumë komplikacione të tjera. Vuan nga një sëmundje e rrallë, e cila i ka dëmtuar edhe veshkat. Ndërsa gjendja shëndetësore sa vjen e i përkeqësohet.

“E regjistrova në kopësht, nuk e çova asnjë ditë sepse kam frikë se mos sëmuret atje. Çdo ditë më thotë, o mami pse nuk më çon mua në kopësht. E vë çantën që i kam blerë dhe ecën nëpër shtëpi. I kam larë spitalet me lot, sipas doktorëve është rast shumë i komplikuar.”

Në ankth dhe e dëshpëruar, Enkeleda i trembet çdo minuti që kalon. Për Beharen koha nuk mund të presë dot më, pasi veç shqetësimeve të tjera, vuan edhe nga temperatura e lartë. Doktorët në Shqipëri i kanë thënë se bëhet fjalë për një ndërhyrje shumë të specializuar dhe se trajtimi mund të kryhet vetëm jashtë vendit.

“Bëhet goca akull çdo moment, e kap shumë herë temperatura dhe ka ethe. Kam shumë frikë sa herë sëmuret, se jam vetëm në shtëpi deri sa të vijë bashkëshorti mund të jetë shumë vonë. Sepse gjendja e gocës është shumë e rëndë.”

Kryefamiljari është i punësuar në një pulari aty pranë, punon me orë të zgjatura për të fituar sado pak të holla; por përsëri për familjen është e vështirë t’ia dalin mbanë. Nuk kanë asnjë pasuri, ndërsa shtëpia ku jetojnë  është e disa të afërmve. Prej vështirësisë ekonomike, Enkeleda e ka të pamundur t’i bëj vizita të shpeshta të bijës; ndërsa kontrolli i fundit mjekësor ka qenë afro 2 muaj më parë.

Beharja po kërkon veç një shpresë, sepse kjo, mund të jetë mundësia e saj e vetme për tu shëruar.

Bamirësia nuk të varfëron!

Për të dhënë kontributin tuaj, klikoni këtu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...