E premte, 23 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

316 kosovarë pjesë e organizatave terroriste, ndër ta 28 fëmijë

Policia e Kosovës ka identifikuar 316 kosovarë ndër ta dy sulmues vetëvrasës, 44 femra dhe 28 fëmijë, të cilët kanë udhëtuar jashtë vendit për t’iu bashkuar ISIS-it, al-Nusra dhe Ahrar al-Sham.

Kështu u tha në prezantimin e raportit vlerësues i perceptimeve mbi radikalizimin në nivel të komunitetit në Kosovë, i cili u përgatit me mbështetjen teknike të Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, raporton Koha Ditore.

 Përfaqësuesja e përhershme e UNDP-së në Kosovë, Alessandra Roccasalvo u shpreh se një çështje e rëndësishme është integrimi në shoqëri i atyre që kthehen në Kosovë pas ikjes për veprime radikale.

“Sa i përket riintegrimit, kjo për UNDP-në dhe për Kosovën është një gjë e rëndësishme. Ju mund të parandaloni ikjet, të bëni punë sociale, të bëni avokim publik.

Por çfarë bëni me njerëzit të cilët kthehen? Në këtë studim, 63% e të anketuarve thonë se do të ndiheshin në rrezik dhe jo të sigurtë dhe do të hezitonin të socializoheshin. Pra, këto janë rastet të cilat i kemi parë në Kosovë. Kur njerëzit kthehen në Kosovë ata mundohen që të socializohen por askush nuk i do ata”, u shpreh ajo.

Përfaqësuesja e UNDP-së tha se edukimi i të rinjve ka rëndësi prioritare.

Ky hulumtim synon të vlerësojë perceptimet e radikalizimit në nivel të komuniteteve në mbarë Kosovën, rolin e perceptuar të individëve, institucioneve, udhëheqësve, si dhe rolin e perceptuar të ndikimit nga mediat dhe interneti.

Ky fenomen shqetësues u ngrit edhe në seancën e djeshme të Kongresit Amerikan nga Zyrtari i lartë i Departamentit të Shtetit, Hoyt Brian Yee, i sapo kthyer nga një vizitë në Ballkan.

Lexo edhe :   Prishtinë/ Gjykata lë në burg këngëtaren Fjolla Morina. Ja sa do qëndrojë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Muzikë/ Eric Clapton, unë nuk do të luajë atje ku kërkohet vaksinimi

Eric Clapton nuk do të luajë në klabe dhe salla koncertesh ku kërkohet vaksinimi anti-Covid: kjo u njoftua nga vetë kitaristi, në vijim të...

VIDEO/Mashtroi gjermanët gjatë raportimit LIVE, gazetarja pushohet nga puna

Një reportere gjermane është pushuar nga puna, pasi mashtroi në TV duke thënë se kishte ndihmuar ekipet e kërkim-shpëtimit për të pastruar. Mediat e...

Padurimi, dera mes gënjeshtrës dhe fatalitetit

Nga: Agim Baçi Franc Kafka përshkruan se si padurimi kthehet në një burim të pafund mëkatesh, pasi të heq mundësinë të kesh kontakt me të...

Maskohet si femër për ti shpëtuar kontrollit, stjuardesa e kap ‘mat’

Një burrë nga Indonezia u maskua si gruaja e tij për të fluturuar me avion, pasi ishte i infektuar me Covid dhe nuk do...

Indi/ Reshjet e shirave dhe rrëshqitjet e dheut, 14 persona kanë humbur jetën

Të paktën 14 njerëz mbetën të vrarë nga rrëshqitja e dherave dhe aksidente, të lidhura me përmbytjet e shkaktuara nga reshjet rekorde të musoneve...