E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

”30 qershori”/ Daci: Ja kur del opinioni i Komisionit të Venecias

Avokati i Shoqatës së Bashkive, Jordan Daci deklaroi se Komisioni i Venecias do i kthejë përgjigje Gjykatës Kushtetuese për zgjedhjet e 30 qershorit, për 1 ose 2 muaj. Deklarata e Dacit u bë ditën e sotme në në rubrikën ”Opinion” në News24.

Sipas Dacit, në çdo rast Shqipëria do të dalë e fituar, sepse nga Komisioni i Venecias do të japë vetëm një opinion, dhe vendimi do të jetë nga Gjykata Kushtetuese, për atë që ai e quajti një konflikt politik.

Ndër të tjera, Daci u shpreh se ditën e djeshme, procesi u tentua që të mbahej peng, pasi qeveria kishte si qëllim pengimin e Kushtetueses, në mënyrë që të bllokohej shqyrtimi i çështjes, teksa shtoi se kushtetueshmëria e zgjedhjeve të 30 qershorit, është një ndër kriteret e negociatave me Bashkimin Europian.

Çështja më e nxehtë politike e dy viteve të fundit, që vuri në diskutim legjitimitetin e zgjedhjeve të 30 Qershorit 2019, arriti vetëm ditën e djeshme që të merrej në shqyrtim nga Gjykata Kushtetuese.

Por, pas dhjetë orësh debat, Gjykata Kushtetuese vendosi t’i drejtohet “Venecias”, duke amortizuar kështu të gjitha përplasjet politike të ndodhura sot “në derën” e saj.

Jordan Daci: ”Është lajm i mirë sepse pas disa viteve në mungesë të Gjykatës Kushtetuese, kemi një Gjykatë që ka mungesë në numër, por unë si profesionist e studiues i fushës i kam vlerësuar maksimalisht. Drejtësia nuk do të thotë urgjent. Shqipërisë nuk i kushton 1 apo 2 muaj derisa të dalë Venecia. Opinioni publik duhet t’i jetë falenderuar Shoqatës. Kam bindjen që do fitojmë, Shqipëria fiton në secilin rast sepse do të kemi përgjigje kushtetuese për atë konflikt dhe palët do të vendosin kufijtë.

Ky institucion meriton përkrahje, dhe mungesë paragjykimi të plotë. Edhe nëse humbas apo fitoj një çështje, rëndësi ka të fitojë në mënyrë institucionale. Është lajm i mirë, për ta lidhur me rastin tonë, kishte përpjekje të shumëllojta dhe shumëfishta që bënë përpjekje për shqyrtimin e kësaj kërkese, me veprime të pamoralshme, të paligjshme për të penguar sigurisht gjykimin. Kur kjo kërkesë paraqet interesin më të lartë publik për momentin në vendin tonë.

Tentativa e parë ishte dëshira për të pushtuar Shoqatën e Bashkive, kryesisht nga anëtarë të Shoqatës së Autonomisë Vendore. Kështu që, përfaqësues të pushtetit vendor që u zgjodhën në mënyrë të paligjshme, jo kushtetuese, menduan të mbrojnë karriget e veta. Morën një përgjigje të merituar nga Gjykata e Tiranës.

Vetë procesi i djeshëm u tentua të mbahej peng, që lidheshin me këtë lëvizje që e kishte marrë përgjigje. Qeveria kishte vetëm një qëllim, pengimin e Kushtetueses për të gjykuar çështjen. Është e qartë që një ndër kriteret për hapjen e negociatave është pikërisht gjykimi i çështjes së zgjedhjeve të 30 qershorit, kushtetutshmërinë e saj.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkelën rregullat kundër Co*id, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...