E mërkurë, 20 Janar, 2021
4 C
Tirana

Vritet shkencëtari iranian i armëve bërthamore

Mohsen Fakhrizadeh Mahabadi, shkencëtari Iranian që njihej si ‘babai i bombës iraniane’ ka mbetur i vdekur si pasojë e një atentati. Lajmin e kanë bërë me dije mediat iraniane, konkretisht Ministria e Mbrojtjes së Iranit.

Ngjarja e rëndë ndodhi në Teheran, teksa shkencëtari Iranian po udhëtonte ne një makinë bashkë me truprojat e tij. Sulmuesit i shpërthyen makinën dhe më pas qëlluan me breshëri automatiku drejt tij, duke e lenë shkëncëtarin e plagosur rëndë bashkë me truprojat.

Mohsen Fakhrizadeh u dërgua në spital, por pavarësisht përpjekjes së mjekëve nuk ia doli dot që të mbijetonte duke ndërruar jetë. Truprojat ndodhen në gjendje të rëndë në spital.

Sulmi që i solli vdekjen shkëncëtarit nuk ka ende një autor, port ë gjitha dyshimet janë të drejtuara nga Izraeli. Izraeli pretendonte se Fakhrizadeh ka udhëhequr programin bërthamor ushtarak të Republikës Islamike, por kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu nuk pranoi të komentonte mbi vrasjen e Fakhrizadeh, siç ndodh rëndom pas një ngjarjeje kaq të rëndë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...