E mërkurë, 13 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Vjedhja më e madhe e kriptomonedhave në histori, zhduken 600 milionë dollarë

Hakerat kanë vjedhur rreth 600 milionë dollarë kriptovalutë nga platforma e decentralizuar e financave Poly Network, në atë që mendohet se është vjedhja më e madhe në historinë e industrisë.

Poly Network, shkroi në Twitter një mesazh për personat që vodhën shumën e madhe: “Shuma e parave që keni hakuar është më e madhja në histori. Paratë që keni vjedhur janë nga dhjetëra mijëra anëtarë të komunitetit kripto … ju duhet të flisni me ne për të gjetur një zgjidhje”.

Poly Network u bëri thirrje anëtarëve të tjerë të ekosistemit të kriptomonedhës, që të “listojnë të zezë” asetet që vijnë nga adresat e përdorura nga sulmuesi, për të hequr fondet – të cilat përfshinin një përzierje të monedhave të ndryshme duke përfshirë 33 milion dollarë Tether, sipas CTO të Tether.

(Në një deklaratë të mëvonshme, u tha se kishte ngrirë asetet brenda 20 minutave.) Pas hakimit, Poly Network krijoi disa adresa në të cilat tha se sulmuesi mund të kthejë paratë. Dhe duket se hakeri ka bashkëpunuar: Që nga ora 7:47 e mëngjesit të së mërkurës, tha Poly Network, kishte marrë rreth 4.7 milion dollarë mbrapa. Deri në mesditë, shumë më tepër para, rreth 261 milionë dollarë ishin kthyer, sipas firmës kriminalistike të blockchain Chainalysis. Në shënimet e bashkangjitura disa prej transaksioneve, tha Chainalysis, sulmuesi pretendoi se kishte hakuar Poly Network “për argëtim”, dhe se ai ose ajo e ndërmori sulmin si një sfidë.

“Unë e dija rrezikun e ekspozimit të vetes. Kështu që kam përdorur email të përkohshëm, IP ose të ashtëquajtura gjurmë gishtash, të cilat nuk mund të gjurmohen. Unë preferoj të qëndroj në errësirë ​​dhe të shpëtoj botën”.

Pasi hakeri kishte fituar vëmendjen e botës, praktikisht nuk kishte asnjë mënyrë që të tërhiqte fondet, tha Chainalysis, sepse çdo transaksion është i regjistruar dhe i gjurmueshëm.

“Me transparencën e qenësishme të blockchains dhe sytë e një industrie të tërë tek ju, si mund të presë ndonjë haker kriptovalutash të shpëtojë me një sasi të madhe fondesh të vjedhura?”, shkruan kompania në raportin e saj. “Në shumicën e rasteve, më e mira për të cilën ata mund të shpresonin do të ishte shmangia e kapjes, pasi fondet qëndrojnë të ngrira në një portofol privat të listës së zezë”.

Rregullatorët kanë rritur kontrollin e tyre mbi platformat kripto, ndërsa investitorët derdhin miliarda dollarë në monedhat dixhitale. Senatorja Elizabeth Warren, kohët e fundit i kërkoi kryetarit të SEC Gary Gensler të hetojë aftësinë e SEC për të mbikëqyrur tregtimin në platformat kripto.

Në përgjigje, javën e kaluar, Gensler tha: “Tani për tani, besoj se investitorët që përdorin këto platforma, nuk janë të mbrojtur në mënyrë adekuate”.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtati: Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...