E martë, 3 Gusht, 2021
18.5 C
Tirana

Video/Momentet pikante nga takimi i dy armiqve të betuar

Koreja e Veriut dhe Koreja e Jugut do të kërkojnë një regjim paqeje për t’i dhënë fund Luftës Koreane 68-vjeçare. Një lajm të tillë e kanë bërë të ditur liderët e tyre, pasi Kim Jong-un ra dakord për një “denuklearization të plotë” gjatë bisedimeve historike.

Kim u bë udhëheqësi i parë i Koresë së Veriut , që hyri në Jug për 65 vjet ndërsa u takua me presidentin Moon Jae-in për  samitin e paqes.

Dy armiqtë e betuar shkëmbyen një përshëndetje të ngrohtë në fshatin armëpushim në Panmunjom para se ata të dy të mbillnin një pemë përkujtimore së bashku. Takimi dramatik është parë si një pararendës i bisedimeve të planifikuara midis Kim dhe presidentit të SHBA Donald Trump muajin e ardhshëm.

Pasdite, Kim dhe Mun u përqafuan me ngrohtësi pas nënshkrimit të një deklarate në të cilën deklaruan se “nuk do të ketë më luftë në Gadishullin Korean”. Të dy vendet thanë se do të hyjnë në bisedime me SHBA dhe potencialisht Kinën, për t’i dhënë fund përfundimisht konfliktit të 1950-53, i cili u ndalua me një armëpushim dhe e Gadishullin Korean në luftë.

Kim tha: “Ne do të jemi përsëri, ndërsa ne e kemi të njëjtën histori, të njëjtën gjuhë, të njëjtën kulturë, të njëjtin gjak. Ne do të shohim fatin e  mirë, pasi  kohët e vështira kaluan.  Asnjë dhimbje, asnjë fitim. Le të shkojmë përpara, hap pas hapi për të ardhmen e shkëlqyer së bashku”.

Takimi vjen pas një viti retorikash të ashpra mes Koresë së Veriut, me atë të Jugut dhe SHBA-të.

Një i kënaqur Donald Trump tëeetedshkroi: ‘Lufta Koreane mori në fund! Shtetet e Bashkuara, dhe të gjithë njerëzit e saj të mëdhenj, duhet të jenë shumë krenarë për atë që tani po zhvillohet në Kore!’ TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Emërohet zv/ambasadori i SHBA në Shqipëri, dikur ka punuar shofer e kuzhinier

Demian Smith do të jetë zv/ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri. Lajmin e ka përcjellë Ambasada, ku zbulon ndër të tjera...

Shqiptarët janë imunizuar në mënyrë natyrore për Cov*d-19

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka dhënë lajmin e shumëpritur, se shqiptarët janë imunizuar në mënyrë natyrore për Covid-19. Këtë ai e ka konkretizuar përmes fakteve,...

Ti thua se Berisha është problem? Jo, nuk është!

Nga: Frrok Çupi Se si te vjen, thuajse si poshtërim, të merresh tani me Sali Berishën. Ai shkoi, ça të bësh më! Do të thuash...

U tha se ndërroi jetë, 40-vjeçarja është jashtë rrezikut bashkë me të birin

Gjatë ditës së sotme, qarkulloi një lajm i pavërtetë mbi vdekjen e gruas 40-vjeçare, ku pretendohej se nuk ia doli dot mbanë pas shpërthimit...

“Përvëlohet” Greqia/ “Shteti në këmbë”, autoritetet në alarm për energjinë  

Në Greqi, temperaturat kanë tejkaluar 55 gradë celsius. Ndodhur në këto kushte, qytetarët po kosnumojnë shumë energji për të përdorur kondicionerët, e për të...