E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

Video/ Më 10 qershor, eklipsi diellor do të tregojë një “unazë zjarri” në qiell

Mëngjesin e 10 qershorit, disa zona të Amerikës Veriore por dhe të Evropës, do të mund të shohin eklispsin diellor, që në gjuhën shkencore njihet si ”Unaza e Zjarrit”.

Eklipi i pjesshëm diellor do të jetë i dukshëm, dhe për shumë njerëz, ai do të përkojë pak a shumë me lindjen e diellit, shkruan Space.com.

Vetëm për vendet në veri të një linje që shkon përafërsisht nga qytetet si Churchill, Manitoba, në Halifax, Nova Scotia, i gjithë eklipsi do të jetë i dukshëm nga fillimi në fund pasi të lindë dielli.

Eklipset diellore ndodhin kur hëna kalon para diellit, nga këndvështrimi i planetit tonë. Eklipset totale diellore, të cilat janë relativisht të rralla, ndodhin kur hëna mbulon tërë diellin; orbita e hënës është e anuar në lidhje me diellin dhe jo gjithnjë në rregull.

Një “unazë zjarri” ose eklips unazor ndodh kur hëna është afër pikës së saj më të largët nga Toka gjatë një eklipsi, kështu që hëna duket më e vogël se dielli në qiell dhe nuk bllokon të gjithë diskun diellor.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtari i DASH mesazh Berishës: Një i korruptuar s’mund të jetë fytyra e PD

Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, thekson se një person i shpallur "non grata" për korrupsion, nuk mund të jetë fytyra e PD-së....

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...

“Urdhër nga Rama për të sulmuar FSHF-në”? Veliaj e thotë troç

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka hedhur poshtë në mënyrë kategorike hipotezën nëse me urdhër të Ramës ka sulmuar FSHF-së. I ftuar...

Rama bën parashikimin e ‘frikshëm’: Më 6 mars futet Meta, bashkohet me Berishën

Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Open”, kryeministri Edi Rama ka bërë një parashikim për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit. Ai ka thënë...