E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

U godit me shuplakë nga një qytetar, reagon Presidenti Macron

Presidenti i Francës, Emannuel Macron ka reaguar për herë të parë pas ngjarjes së ndodhur ditën e sotme, ku ai u qëllua me shuplakë nga një qytetar, gjatë një vizitë zyrtare në juglindje të vendit.

Në një intervistë për gazetën Dauphiné Libéré, Macron tha se është mirë dhe se ngjarja tashmë është e izoluar, shkruan Le Dauphine.

Sipas tij, nuk duhet lejuar që këto ngjarje me individë shumë të dhunshëm të kapin debatin publik pasi nuk e meritojnë.

Z. President, cili është reagimi juaj ndaj incidentit në shkollën e mesme Tain-l’Hermitage?

“Çdo gjë është në rregull. Ky incident duhet të vihet në perspektivë, që është, mendoj, një ngjarje e izoluar. Kjo nuk duhet të errësojë pjesën tjetër të temave të rëndësishme që kanë të bëjnë me jetën e shumë njerëzve.

Ne duhet të respektojmë funksionet në Republikë dhe unë kurrë nuk do të heq dorë nga kjo luftë. Funksionet, sido që të jenë, janë më të mëdha se ne dhe nuk duhet të jenë objekt i një agresioni të veçantë. I shkrova kohët e fundit një prej kryetarëve të komunave të Drôme që ishte sulmuar.

Në Republikë, ekziston liria e shprehjes, polemikat, liria e votës dhe pluralizmi demokratik që do të thotë se ne mund të ndahemi nga njerëzit të cilëve u japim mandat rregullisht dhe që votojnë ligjet për ju. Përkatësia e kësaj është se nuk mund të ketë dhunë, as urrejtje, as në të folur dhe as në veprime. Përndryshe është vetë demokracia ajo që kërcënohet. ”

A keni përshtypjen se klima politike po përkeqësohet?

“Jo. Nuk do të doja që individë të izoluar ose njerëz që shkojnë në ekstreme të jenë në gjendje, në një farë mënyre, të harrojnë pjesën tjetër. Populli francez është një popull republikan. Shumica dërrmuese e francezëve janë të interesuar në çështjet themelore. Në parim, unë do të jem i palëkundur, por le të mos lejojmë që fakte të izoluara, individë ultravjollcë, pasi ka gjithnjë edhe në demonstrata, të zotërojnë debatin publik: ata nuk e meritojnë atë. ”

Lexo edhe :   Humbi përballë Bashës për kreun e PD-së, reagon Agron Shehaj
Lexo edhe :   Humbi përballë Bashës për kreun e PD-së, reagon Agron Shehaj

Personalisht, nuk keni frikë?

“Jo. Përveç kësaj, unë vazhdova dhe përshëndeta të pranishmit që ishin pranë zotërisë dhe bëra fotografi me ta. Unë vazhdova dhe do të vazhdoj. Asgjë nuk do të më ndalojë. ”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...

Hodhi çantën nga dritarja e lokalit sapo pa RENEA-n, pranga 27-vjeçarit

Kontrollet e befasishme të RENEA-s në Fier për kapjen e personave në kërkim, janë finalizuar me arrestimin e një të riu. Në pranga është...