E mërkurë, 30 Shtator, 2020
14 C
Tirana

Trump, urdhër ekzekutiv për blerjen e ilaçeve nga firmat amerikane

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv të enjten që kërkon nga qeveria që ajo të blejë ilaçe “thelbësore” nga firmat amerikane e jo nga prodhuesit e huaj, njoftoi këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për çështjet tregtare, Peter Navarro.

“Nëse ne kemi mësuar ndonjë gjë nga pandemia e virusit të Kinës,” u tha Navarro gazetarëve të enjten, “është se ne jemi shumë të varur nga vendet e huaja për ilaçet tona thelbësore, për furnizimet mjekësore si maskat, dorezat, syzet dhe pajisjet mjekësore si respiratorët”.

Ai tha se Presidenti Trump do të nënshkruante urdhrin gjatë një vizitë në një fabrikë në Ohajo, një shtet i rëndësishëm në garën e tij për një mandat të dytë në zgjedhjet e 3 nëntorit kundër ish-nënpresidentit Joe Biden.

Presidenti Trump fitoi shtetin e Ohajos me një avantazh prej 8 pikësh në zgjedhjet e vitit 2016, por sondazhet tregojnë për një garë të ngushtë me ish nënpresidentin Biden.

Zoti Navarro tha se urdhri ekzekutiv do të kërkonte nga qeveria amerikane që të krijonte një listë të ilaçeve thelbësore dhe t’i blente ato nga kompanitë amerikane në vend të atyre të huaja, ose atyre nga Kina.

Lexo edhe :   Debati i parë Trump - Biden

Ai tha se amerikanët “duhet të kenë qasje në ilaçet për shpëtimin e jetës, veçanërisht kur ne po luftojmë këtë betejë kundër armikut të padukshëm nga Kina.” Në fillim të shpërthimit të koronavirusit, Administrata amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve paralajmëroi konsumatorët amerikanë se mund të ketë ndërprerje të furnizimeve mjekësore, përfshirë mungesa të ilaçeve pa recetë.

Navarro tha se urdhri “vendos rregullin për të blerë produkte amerikane për agjencitë tona qeveritare, heq pengesat rregullatore për prodhimet farmaceutike vendase”, dhe gjithashtu mund të nxisë teknologjitë e prodhimit të nevojshme për uljen e çmimeve të ilaçeve.

Lexo edhe :   "Ajo është një grua me arritje të pashembullt"/ E zgjedhura e Trump-it për Gjykatën e Lartë, kundër martesave gay

Presidenti Trump muajin e kaluar njoftoi një marrëveshje prej 765 milionë dollarësh me kompaninë Kodak për të prodhuar përbërës të nevojshëm për prodhimin e ilaçeve të përgjithshme, të cilat tani shpesh blihen nga kompani të huaja. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...