E mërkurë, 20 Janar, 2021
9 C
Tirana

Trump kërkon rinumërimin e votave edhe në një tjetër shtet

Fushata e rizgjedhjes së Donald Trump, konfirmoi në një deklaratë se po kërkon rinumërimin e dy qarqeve me prirje demokratike, në Wisconsin.

Fushata u ka kërkuar qarqeve Milwaukee dhe Dane të bëjnë rinumërime, duke përmendur akuza për “rezultate të ndryshuara në mënyrë të paligjshme”.

“Njerëzit e Wisconsin meritojnë të dinë nëse proceset e tyre zgjedhore funksionuan në mënyrë ligjore dhe transparente. Për fat të keq, integriteti i rezultateve të zgjedhjeve nuk mund të besohet pa një rinumërim në këto dy qarqe dhe zbatimin uniform të kërkesave të votave që mungojnë në Wisconsin.”, tha Jim Troupis, këshilltar i fushatës.

Komisioni Zgjedhor i Wisconsin tashmë ka konfirmuar se ka marrë 3 milion dollarë nga fushata Trump për rinumërimin dhe fushata tha se do të paraqesë zyrtarisht peticionin e saj për rinumërim këtë pasdite.

Rinumërimi nuk ka gjasa të ndryshojë fitoren e Joe Biden në shtet, pasi presidenti i zgjedhur kryeson në Ëisconsin me më shumë se 20,000 vota.

Edhe nëse Trump do të fitonte Wisconsin pas rinumërimit, gjë që është jashtëzakonisht e vështirë, shteti nuk do ndryshonte fitoren e Biden në kolegjin elektoral.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rritet numri i të infektuarve, edhe 4 viktima nga Covid-19

Covid-19 u ka marrë jetën edhe 4 personave në vendin tonë në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë...

Kategoria Superiore/ Vllaznia ndëshkon Bylisin dhe marshon drejt titullit

Fitore dramatike, në frymën e fundit e Vllaznisë në “Adush Muça”, në një fushë të vështirë. Një gol i Ardit Hoxhajt në minutën e...

Një pusullë përkujtuese presidentit Biden

Nga: Veton Surroi 1. Sot fillon dita e parë e punës së presidentit Joseph Biden dhe agjenda e tij që tani, fill pas inaugurimit, është e...

Shpërthim i fuqishëm në Madrid, shkatërrohen disa pallate (Video)

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në kryqetetin e Spanjës, Madrid. Mediat lokale bëjnë me dije se shkak për këtë shpërthim mund të jetë...

Gjashtë viktima nga Covid, rritet numri i rasteve të reja në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë(IKSHPK), ka njoftuar se 24 orët e fundit janë shënuar edhe gjashtë viktima nga koronavirusi. Rastet e vdekjes janë...