E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Toyota do ndërtojë qytetin “e zgjuar”, për të testuar makinat që drejtohen vetë

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Nga Oscar Holland “CNN”

Kompania e njohur japoneze e prodhimit të automjeteve, Tojota, ka bërë publike planet e saj për të ndërtuar një “qytet të së ardhmes” që do të banohet nga 2.000 njerëz, dhe ku do të testohen automjetet autonome, teknologjia inteligjente dhe jetesa e ndihmuar nga robotët.

Projekti ambicioz i quajtur “Woven City”, do të nisë të zbatohet pranë malit Fuxhi, rreth 96 km Tokios. Duke e prezantuar projektin në panairin Consumer Electronics Show (CES) në Las Vegas, shefi ekzekutiv i Toyota Akio Tojoda, e cilësoi qytetin e ri si një “laborator të gjallë”, që do t’i japë mundësi studiuesve, shkencëtarëve dhe inxhinierëve të testojnë teknologjinë në zhvillim në një “mjedis të jetës reale”.

“Me godinat, njerëzit dhe automjetet, që do jenë të lidhur dhe komunikojnë me njëri-tjetrin përmes të dhënave dhe sensorëve, ne do të jemi në gjendje të testojmë teknologjinë e Inteligjencës Artificiale, në botën virtuale dhe atë fizike, duke e maksimizuar potencialin e saj”, tha ai gjatë prezantimit.

“Ne duam ta shndërrojmë inteligjencën artificiale, në një inteligjencë të amplifikuar”, shtoi Tojoda. Qyteti i ri, do të vendoset në një hapësirë prej 175 hektarësh, ku më herët ndodhej një nga fabrikat e Toyota. Duke e përshkruar qytetin si “tërësisht të qëndrueshëm”, kompania tha se projekti do të mundësohet nga karburanti i hidrogjenit dhe paneleve diellore në çati.

Në rrugët e këtij qyteti, do të lejohen vetëm makinat plotësisht autonome, që nuk emetojnë asnjë sasi karboni në atmosferë. Një flotë automjetesh vetë-drejtuese të njohura si Toyota e-Palettes, do të përdoren për shpërndarjen e sendeve të ndryshme, dhe për shitjet me pakicë.

Pas hapjes, Woven City pritet të jetë shtëpia e rreth 2.000 njerëzve. Banorët e parë do të jenë punonjësit e kompanisë dhe familjet e tyre, por edhe pensionistët, shitësit me pakicë, studiuesit dhe partnerët e tjerë të projektit.

Projekti, është një bashkëpunim midis kompanisë japoneze dhe studios arkitekturore daneze Bjarke Ingels Group (BIG), që hartoi master-planin e qytetit të ri. Godinat do të jenë kryesisht prej druri, dhe do të ndërtohen pjesërisht nga robotët. Por modelet e godinave do të respektojnë edhe të kaluarën e Japonisë, duke përfshirë teknikat tradicionale të ndërtimit të çative karakteristike.

Lexo edhe :   Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës
Lexo edhe :   Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Teknologjia e zgjuar do të shtrihet edhe brenda shtëpive të banorëve, sipas Bjarke Ingels, studioja e të cilit projektoi gjithashtu edhe Qendrën Botërore të Tregtisë II në Nju Jork, dhe selitë e Google në Londër dhe Silicon Valley.

“Shtëpitë në Woven City, do të shërbejnë si vende testimi për teknologjinë e re, sikurse janë robotët e shtëpisë që do t’i ndihmojnë njerëzit gjatë jetës së përditshme”, tha arkitekti danez. “Këto shtëpi ‘të zgjuara’, do të përfitojnë nga lidhja e plotë me teknologjinë AI të bazuar në sensorë, për t’i bërë gjërat në mënyrë të automatizuar, si zhvendosja e frigoriferit, apo nxjerrja jashtë shtëpisë e mbeturinave, apo madje edhe kujdesi mbi shëndetin”.

Instalimet elektrike dhe objektet e filtrimit të ujit, do të vendosen nën tokë. Në të njëjtën kohë, masterplani i BIG përmban një shesh, parqe dhe sheshe pa makina, teksa Ingels thekson rëndësinë që kanë hapësirat publike në projektin e tij.

“Në një epokë kur teknologjia, media sociale dhe shitja online në internet, po zëvendësojnë dhe eliminojnë vendet tona të takimeve natyrale, Woven City do të eksplorojë mënyrat për të stimuluar ndërveprimin njerëzor në hapësirën urbane”, tha ai.

“Tek e fundit, lidhja njerëzore është lloji i lidhshmërie që shkakton mirëqenie dhe lumturi, produktivitet dhe inovacion”, përfundoi arkitekti. Zbatimi i fazës së parë të projektit, për të cilin BIG tha se do të përbëhet nga më shumë se një duzinë strukturash, do të nisë në vitin 2021. Ndërkohë, nuk ka asnjë date paraprake se kur do të përfundojë ai./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...