E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Tipari ‘futurist’ që mund ta bëjë iPhone 12 më të shpejtin të prodhuar ndonjëherë nga Apple

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

IPhone 12 i ri ka të ngjarë të ketë azhurnimet e pritura: një procesor më të shpejtë, softuerin më të fundit iOS, lidhjen wireless 5G dhe një mori azhurnimesh të tjera që duhet ta bëjnë iPhone 12 smartphone-in më të shpejtë të prodhuar ndonjëherë nga Apple.

Por më shumë se çdo zile apo bilbil tjetër, një tipar i ri mund ta bëjë iPhone 12 të ndihet dukshëm më avangardë: Një ekran me shpejtësi të lartë të rifreskimit.

Një thashethem që ka vazhduar masivisht këtë vit është një ekran 120 Hz. Ky është një ekran që mund të shfaq 120 korniza të ndryshme, ose imazhe, për sekondë.

Ekrani aktual i iPhone, si shumica e ekraneve të smartphone dhe kompjuterëve, është i bllokuar me 60 Hz, ose 60 korniza për sekondë. Edhe pse sot kjo nuk ndihet si e ngadaltë, sepse kështu jemi mësuar, imagjinoni të mbani në duart tuaja një ekran 120 Hz, atëherë do të pyesni më siguri veten se si keni mbijetuar ndonjëherë me një ekran me 60 korniza për sekondë.

Ekranet me ritme të larta të rifreskimit shfaqen më shpejt. Kur lëvizni, trokitni lehtë mbi një aplikacion ose luani një lojë, telefoni duket se po u bindet komandave tuaja menjëherë. Edhe në telefonat me procesorë më të ngadaltë, ekranet me shpejtësi të lartë të freskimit ndjehen më shpejt se telefonat me 60 Hz.

Telefonat e nivelit të lartë Android, përfshirë Samsung Galaxy S20, Google Pixel 4 dhe OnePlus 8 Pro, kanë ekrane 90 Hz ose 120 Hz. Por shumica e përdoruesve të iPhone ndoshta nuk e dinë ndryshimin – ose atë që po u mungon.

Problemet me ekranet me shpejtësi të lartë të rifreskimit janë të dyfishta:

Së pari, ata shpesh sakrifikojnë densitetin e pikselëve, duke formuar numrin 4K në ekranet HD 1080p – por me ekranet Retina që ofrojnë qartësi shumë më larg se ç’mund të perceptojë syri i njeriut, kjo nuk do të bëjë shumë ndryshime për shumicën e njerëzve.

E dyta është një tërheqje e vërtetë: Ekranet me normë të lartë referimi thithin shumë bateri. Duhet shumë më shumë energji për të mbajtur azhurnimin e shpejtë të ekranit.

Apple ka vlerësuar jetën e saj të baterisë si një nga pikat më të mëdha të shitjes për iPhone. Kjo është arsyeja pse, nëse Apple shfaq një ekran me shpejtësi të lartë të rifreskimit, ai ndoshta do ta ndezë dhe çaktivizojë automatikisht në varësi të aplikacionit që po përdorni. Telefonat Android kanë tendencë të kenë ritme të rifreskimit të adaptueshëm që ndizen dhe fiken në situata të caktuara për të kursyer jetën e baterisë.

Ruajtja e jetëgjatësisë së baterisë do të jetë veçanërisht e rëndësishme për iPhone 12, i cili pritet të përfshijë lidhjen 5G – në vetvete një rrjedhë e madhe në jetëgjatësinë e baterisë. IPad Pro ka një ekran 120 Hz, por ka një bateri dukshëm më të madhe se iPhone.

Nëse iPhone 12 sjell 5G dhe një ekran 120 Hz, kjo do të përfaqësojë një hap serioz përpara për Apple.(CNN)/ /Burimi SCAN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/’Nga karakteri i Anës më pëlqen më shumë gjoksi’, Arjoni shkakton debate

Dje në "Për'puthen" në Top Channel u transmetua takimi mes Anës dhe Arjonit. Në një moment gjatë bisedës, ajo pyeti Arjonin se çfarë pëlqen...

Në një tryezë me Ramën për pandeminë? Ja çfarë thotë Basha

Nga Shkodra, ku zhvilloi një takim me kryetaren në detyrë të Bashkisë, Voltana Ademin, kryedemokrati Basha ka pohuar se për asnjë arsye nuk do...

Atentati në Elbasan/Përleshje me kaçavidë, qëlloi 5 herë me armë drejt makinës

Detaje të reja janë zbardhur nga të shtënat me armë që tronditën Elbasanin mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur pas një sherri me armë...

Presidentja e KE: Dritë në fund të tunelit, vaksinim para fundit të dhjetorit

Në kohën kur pandemia ka shkaktuar një plagë të madhe në mbarë botën, duke sjellë çdo ditë bilance tragjike, një lajm i mirë vjen...

Meta takim për Covidin/ Mjekët: Të rriten testimet e të gjurmohen rastet

Në një takim online me një panel mjekësh për situatën aktuale dhe masat që duhen marrë, për parandalimin e përhapjes së mëtejshme të COVID-19,...