E martë, 2 Mars, 2021
18 C
Tirana

“Të pastër”, kalojnë me sukses “sitën” e vettingut prokurori dhe gjyqtari

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka konfirmuar në detyrë gjyqtarin e Krimeve të Rënda Klodian Kurushi dhe prokurorin e Gjykatës së Apelit në Tiranë Gent Xholi.

Sot është dhënë verdikti për të dy, pasi janë dëgjuar paraprakisht në seanca dëgjimore dhe është bërë verifikimi i tyre.

Doshi, Llalla e Dako në listën e zezë/ Pompeo: Do ketë të tjera bllokime vizash

Kush është Klodian Kurushi?

Gjyqtari Klodian Kurushi e ka nisur karrierën në vitin 2001 në Gjykatën e Sarandës. Ai është futur në sistemin e drejtësisë pasi kishte mbaruar Shkollën e Magjistraturës. Që prej vitit 205, ai është gjyqtar i Gjykatës së Krimeve të Rënda, detyrë që e mban prej 14 vitesh.

Kush është Genti Xholi?

Xholi e ka filluar karrierën si prokurori në Prokurorinë e Tiranës në vitin 2000. Që prej vitit 2009 ai është emëruar prokuror në Prokurorinë e Apelit Tiranë. Pasi është marrë në shqyrtim nga komisioni  i vettingut, Xholi është rikonfirmuar në detyrë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Meta: Më 25 prill bashkë për një besëlidhje të re, të ndalojmë shpopullimin

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka bërë thirrje sërish që shqiptarët të bashkohen për të votuar në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Përmes një postimi...

Grenell sulmon Kurtin: Është anti-amerikan

Ish-i dërguari i Administratës së Donald Trump, Richard Grenell, ka reaguar pas qëndrimit të fundit të Albin Kurit rreth vendosjes së Ambasadës së Kosovës...

A është një makinë elektrike më e mirë për planetin?

Nga: Benjamin Plackett “Live Science” Cili është më i mirë për Tokën: një automjet elektrik aponjë automjet me karburant? Përgjigja për këtë pyetje mund të...

Arbitri mbylli ndeshjen, VAR ndërhyn dhe ndryshon rezultatin në minutën e 101

Një episod tejet i veçantë është regjistruar në kampionatit danez, në ndeshjen mes Kobenhagenit dhe Arahus. Ndeshja u mbyll në një barazim spektakolar 3-3, me...

Përshtypje nga takimi me 90-vjeçarin Gorbaçov dhe historia e Katovicës

Nga: Shpëtim Nazarko Kohë pas takimit me Gorbacovin në Terni të Italisë, shefi i Sant Egidios, Imzot Vincenzo Palia, më tregoi një copëz tjetër që...