E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Të paaftët dhe një mundësi e artë për turizmin

Erion Dasho

Turizmi është një nga sektorët që u dëmtua më rëndë gjatë pandemisë dhe Shqipëria nuk bëri përjashtim. Sot, turizmi ende vazhdon të vuajë për shkak të disa masave që vazhdon të mbajë në mënyrë të pakuptimtë komiteti i të paaftëve dhe marionetave politikë.

Në situatën epidemiologjike që ka sot Shqipëria, asnjë prej masave të mëposhtme nuk ka kuptim:

  1. Ora policore
  2. Mbajtja mbyllur e diskove dhe klubeve të natës
  3. Kufizimi i numrit të personave në grumbullimet e jashtme

Ose të paaftët nuk e kuptojnë se Shqipëria ka arritur imunitetin e grupit dhe këto masa janë totalisht të panevojshme, ose shërbëtorët e politikës vazhdojnë të zbatojnë në mënyrë të verbër udhërat bizarrë të padronëve.

Fakti që Shqipëria bëhet vendi i parë në botë që arrin imunitetin e grupit në mënyrë natyrale (ndonëse kriminale, e papërgjegjshme dhe me një kosto tepër të lartë në jetë të humbura) ka krijuar një situatë unike ku Shqipëria mund të ofrojë turizmin më të sigurt në Mesdhe.

Nga njëra anë, kjo duhet promovuar dhe, nga ana tjetër, duhet mbrojtur.

Përsa i takon promovimit, duhet theksuar se imuniteti i grupit lidhet me kalimin e sëmundjes dhe jo me vaksinimin. Sot Portugalia ka vaksinuar 45% ose më tepër se dyfishin e Shqipërisë dhe është e mbyllur për turistët anglezë. Shqipëria ka vaksinuar 20%, por ama ka 80% të popullsisë të imunizuar në mënyrë natyrale, çka garanton një verë të qetë dhe pa surpriza.

Duke përfituar nga ky pozicion unik, Shqipëria mund të bëhet edhe mikpritëse e eventeve të ndryshme si koncerte nga artistë me famë botëre, festivale në bregdet, etj. të cilat në vendet e tjera europiane as që mund të mendohen.

Lexo edhe :   45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Mesazhi për turistët europianë duhet të jetë “Ejani në Shqipëri, në vendin e imunizuar!”

Nga ana tjetër, kjo situatë duhet mbrojtur nga hyrja e mutacioneve të cilat mund të përbëjnë ende rrezikshmëri. Për të minimizuar këtë risk mjafton një masë e thjeshtë. Çdo person që hyn në Shqipëri duhet të provojë që është i testuar, i vaksinuar apo i shëruar nga COVID (unë e kam quajtur me humor TVSH).

Lexo edhe :   Italia lehtëson masat për shqiptarët, me detyrim karantinimi 5 ditor

Ministria dhe komiteti nuk duhet të kenë frikë se një masë e tillë mund t’i dekurajojë turistët europianë. Është pikërisht e kundërta! Kjo masë u tregon atyre dhe qeverive të vendeve nga ata vijnë se Shqipëria është një vend serioz që e merr seriozisht shëndetin e turistëve. Politika e tanishme me dyer të hapura nuk shihet me sy të mirë në Europë./syri.net

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndryshimet klimatike, 22 gigaton akull shkrihen brenda një dite

Ndërsa ndryshimi i klimës po shkakton temperaturat e larta në të gjithë Arktikun, Groenlanda humbi një sasi të madhe akulli, shkrirja e të cilit...

Bashkia merr pronësinë e Teatrit/ Budina: Meta dhe Basha të mos heshtin

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, ka protestuar ndaj vendimit të qeverisë për t’i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Regjisori...

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...