E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Tatimet: 100 mln $ borxhi nga mospagesa e sigurimeve shoqërore

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Zv. drejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, Xhavit Curri, ka deklaruar se borxhi për kontributet e sigurimeve shoqërore është 100 milionë dollarë.

Në një intervistë për News24, Curri tha se 99% të këtij borxhi e kanë kompanitë private, ndërsa vetëm 1% rezulton të jetë nga entet publike dhe institucionet shtetërore.

“Për hir të së vërtetës duhet thënë që nga totali I numrit të tatimpaguesve që ushtrojnë veprimtari dhe kanë borxhe të papaguara për kontributet e sigurimeve shoqërore 99% e tyre janë tatimpagues privat pra janë kompani private. Sigurisht këto kompani janë aktive por ka dhe me status pasiv. Nga ana tjetër vetëm 1% e tatimpaguesve I përkasin enteve shtetërorë dhe publike si ujësjellës kanalizime, OSHEE. Pra e vërteta është që borxhi që kompanitë publike dhe sidomos dhe entet buxhetorë kanë ndaj buxhetit të shtetit kanë ndaj administratës tatimore është relativisht i vogël ai ruan një përqindje konstante prej vitesh dhe dua të them që borxhi për kontributet e sigurimeve shoqërore është në nivel stabël”, u shpreh ai.

Ai shton se tatimet kanë një plan veprimi për mbledhjen e këtij borxhi. Sipas tij, kjo mund të çojë deri tek mbledhja me forcë, si për entet publike ashtu edhe kompanitë private.

“Administrata tatimore fillon mbledhjen me forcë të detyrimeve duke vendosur urdhër bllokimin në bankë për këdo që kanë detyrime të papaguara për kontributet e sigurimeve shoqërore përfshirë këtu edhe institucionet buxhetore dhe entet publike. Më pas ligji ka parashikuar masa të tjera më të forta të mbledhjes me forcë siç është ajo e bllokimit të aseteve të kompanive duke vendosur barrë siguruese për asetet e luajtshme dhe duke vendosur hipotekën për pasuritë e paluajtshme. E njëjta gjë ndodh edhe me kompanitë private edhe për kompanitë private ndiqen të njëjtat hapa për mbledhjen me forcë”, deklaroi Curri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Digjet punishtja e përpunimit të drurit në Lushnje, policia nxjerr dyshimet e para

Flakët e zjarrit kanë përfshirë një fabrikë e përpunimit të drurit në Lushnje. Ka qenë roja i objektit, i cili në orët e para...

“Kjo është mrekulli”/ Policia përballet me atë që nuk pritej në aksin Sauk-Teg

Policia Rrugore ka vijuar me kontrollet në aksin Sauk-Teg, ku edhe kanë vëzhguar me radar për të parandaluar aksidentet rrugore. Referuar edhe aksioneve të ndërmarra...

Sot për në plazh? Njihuni me surprizat e motit

Dita e sotme do të sjellë mot me kthjellime dhe vranësira. Sipas Meteoalb, në zonat veriore, veriperëndimore dhe lindore do të sjellë rrebeshe shiu. Pjesa...

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...