Tensioni Rusi-Ukrainë/ SHBA dërgon anije luftarake në Detin e Zi

Shtetet e Bashkuara po konsiderojnë dërgimin e anijeve luftarake në Detin e Zi në javët e ardhshme në një shfaqje të mbështetjes për Ukrainën mes rritjes së pranisë ushtarake të Rusisë në kufirin lindor të Ukrainës, i tha të enjten një zyrtari amerikan të mbrojtjes, CNN.

Marina amerikane operon në mënyrë rutinore në Detin e Zi, por një vendosje e anijeve luftarake tani do t’i dërgonte një mesazh specifik Moskës që SHBA po e shikon nga afër, tha zyrtari.

Administrata e Biden dhe bashkësia ndërkombëtare kanë shprehur shqetësime në lidhje me rritjen e tensioneve midis Ukrainës dhe Rusisë. 

Në javët e fundit, Presidenti Joe Biden, Sekretari i Shtetit Tony Blinken, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin, Kryetari i Shefave të Përbashkët Mark Milley dhe këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan kanë folur të gjithë me homologët e tyre ukrainas.

Biden kërkoi leje nga Turqia për lëvizjen e anijeve përmes Bosforit pasi sekretari i tij për shtyp tha se SHBA ishte shumë e shqetësuar nga lëvizjet ruse në kufi. Ministria e Jashtme turke konfirmoi se anijet amerikane do të kalojnë nëpër ngushticën e ngushtë në 14 Prill dhe 15 Prill.

Moska është shqetësuar nga lëvzja e  anijeve të tilla nga SHBA dhe NATO e për shkak të përpjekjeve të  Ukrainës për të krijuar lidhje mbrojtëse me Perëndimin dhe aspiratat e saj për t’u bashkuar përfundimisht me NATO.