E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Sulm kamikaz në patrullën gjermane në Mali, të paktën 13 të plagosur

Të paktën 12 ushtarë gjermanë dhe një ushtar tjetër i Kombeve të Bashkuara u plagosën në një sulm me makinë bombë në një patrullë të Kombeve të Bashkuara të udhëhequr nga Gjermania pranë qytetit të Gao në Mali.

Sulmi u krye nga një bombardues kamikaz, sipas qendrës komanduese të ushtrisë në Berlin.

Burimet ushtarake gjermane thanë se ishte planifikuar një fluturim evakuimi për të plagosurit, të cilët janë në gjendje të qëndrueshme.

Sulmi i mëngjesit herët ndaj ushtarëve që shërbejnë me misionin MINUSMA të Kombeve të Bashkuara ndodhi rreth 140 kilometra në veri të Gao, ku trupat gjermane janë vendosur në Camp Castor.

Ishte sulmi më i keq ndaj trupave gjermane në Mali në Afrikën Perëndimore deri më tani.

Një helikopter francez dhe një i Kombeve të Bashkuara u thirrën për të ndihmuar në operacionin e shpëtimit.

Mali ka vuajtur prej kohësh nga sulmet e grupeve terroriste islamike. Në vitin 2013, trupat franceze parandaluan një marshim në Bamako. Kohët e fundit ka pasur dy puçe në vend./dpa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...