E hënë, 19 Tetor, 2020
12 C
Tirana

Studim/ Frutat dhe perimet e ngrira, më të mira se ato të freskëta

Më të lexuarat

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

Nga Butani tek Armenia: Kush janë 5 vendet më të çuditshme në botë

Çdo vend ka gjërat e tij të çuditshme. Dhe ndërsa nuk ka ndonjë parametër për të matur çuditshmërinë e një vendi, është e sigurt...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

E FUNDIT/ Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, viktima ende në rrugë

Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur pak minuta më parë në aksin Tiranë-Durrës, pranë Maminasit. Viktima ndodhet ende në rrugë. Durrës/Informacion paraprak Më datë 18.10.2020,...

Të gjithë jemi të vetëdijshëm se për një shëndet të mirë, duhet të konsumojmë sa më shumë fruta dhe perime të jetë e mundur. Por çfarë ndodh nëse frutat tuaja të preferuara nuk janë të sezonit aktual, apo perimet e blera doni t’i konsumoni ditë më vonë pas blerjes?

Epo ndoshta është koha të nisim t’i përdorim këto produkte të ngrira.

Të ngrini produktet do të thotë që ju mund të shijoni frutat tuaja të preferuara si manaferrat ose pjeshkat, edhe gjatë periudhës së dimrit. Kjo do të thotë, më pak produkte të shkuara dëm, duke ju lejuar ta zgjidhni vetë kohën kur doni ta konsumoni ushqimin tuaj të preferuar.

Në fakt studimet kanë treguar se frutat dhe perimet e ngrira mund të kenë po aq shumë vitamina, madje në disa raste edhe më shumë, në krahasim me ato të freskëta.

“Përsa i përket mënyrave se si njerëzit ia dalin të ruajnë ushqimet, ngrirja e tyre del në krye për ruajtjen e lëndëve ushqyese. Nëse ju nuk mund ta përballoni ushqyerjen bio ose jetoni në zona ku nuk e keni dot të mundur konsumimin e produkteve të tilla, është e rëndësishme për njerëzit të dinë se ushqimet e ngrira janë një opsion shumë i mirë,” – thotë studiuesi Ali Bouzari.

Përveç ruajtjes së vitaminave, ngrirja është mënyra më e mirë për të ruajtur komponentët e dobishëm të bimëve, që ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve, shpjegoi Mary Ann Lila, drejtoreshë e Institutit për Shëndetin e Njerëzve në Universitetin Shtetëror të Karolinës së Veriut.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkon të mjekojë mishrat e dhëmbëve, dentisti i heq të gjithë nervat (VIDEO)

Emisioni “Stop” këtë të hënë ka publikuar denoncimin e një qytetareje nga qyteti i Fierit, e cila nuk ka dashur të indentifikohet. Qytetarja shprehet...

Për qetësinë e Bashës dhe mungesën e dashurisë së Metës

Nga: Alfred Peza Është shumë e njohur tashmë për mbarë publikun shqiptar, shprehja “me qetësi dhe dashuri” që ka për autor Ilir Metën. Ishte sllogani...

Sandër Lleshaj zbulon marrëdhënien që ka me Sali Berishën

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, ka zbuluar marrëdhëniet që ka me ish-kryeministrin e Shqipërisë, Sali Berishën. Ai është pyetur se se si i komenton...

“Duhet komunikuar me bizneset për kufizime”, Pipero zbulon planin

Shqipëria gjatë ditëve të fundit po përballet me një fluks të infektuarish. Shifrat janë në trend rritës, e kjo ka sjellë edhe frikën e...

Greva/Kryemadhi-Ramës: Ato s’janë mish për top për inatet politike

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, i dërgon një mesazh kryeministrit Edi Rama, pas takimit me gratë greviste të Ballshit. Gratë janë në grevë për...