E martë, 20 Tetor, 2020
9 C
Tirana

Spanja: Në gjendjen aktuale, nuk ndryshojmë qëndrim për pavarësinë e Kosovës

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

‘Gjobat për maskat të paligjshme’, /Meta-Ramës: Reflekto, po tremb qytetarët

Presidenti i Republikës, Ilri Meta i bën thirrje qeverisë, që të reflektojë për aktin normativ, që gjobit qytetarët të cilët nuk e mbajnë maskën...

Greqia, Spanja, Qipro, Rumania dhe Sllovakia janë pesë shtetet anëtare të Bashkimit Evropian që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

Kohëve të fundit, në mediat e huaja është raportuar se Spanja është lëkundur nga qëndrimi i saj kundër pavarësisë së Kosovës dhe se do ta njohë nëse një marrëveshje midis Kosovës dhe Serbisë arrihet.

Nga Ministria e Punëve të Jashtme e Spanjës për lajmi.net kanë thënë se sipas situatës në të cilën jemi aktualisht, Spanja nuk ka arsye ta ndryshojë pozicionin.

Ata, gjithashtu thonë se qëndrimi i tyre karshi pavarësisë së Kosovës nuk është i padrejtë, përkundrazi thonë se është në përputhje të plotë me ligjin ndërkombëtar.

“Sa i përket pyetjes tuaj, ne ju informojmë se sipas situatës aktuale, Spanja nuk ka asnjë arsye të ndryshojë pozicionin e saj, e që është në përputhje të plotë me ligjin ndërkombëtar”, tha Ministria e Punëve të Jashtme e Spanjës.

Gjithashtu, të pyetur nëse marrëveshja midis Kosovës dhe Serbisë do të hapë tek autoritetet shtetërore spanjolle mundësinë e njohjes së pavarësisë së Kosovës, nga Ministria e Punëve të Jashtme atje, thonë se e përkrahin dialogun.

Ata nuk japin përgjigje të prerë rreth njohjes ose mos-njohjes së pavarësisë së Kosovës në rast të një arritjes së një marrëveshje midis dy vendeve, por kanë qëndrim më të relaksuar karshi kësaj teme.

Lexo edhe :   Kosova regjistron 148 raste të reja me koronavirus

“Ne do të vazhdojmë të mbështesim dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës që synon arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse politike mbi statusin përfundimtar të territorit të Kosovës.”, thuhet në përgjigjen e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Spanjës për lajmi.net.

Spanja nuk e njeh pavarësinë e Kosovës pasi e konsideron atë të shpallur njëanshëm dhe në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar. Një arsye tjetër e fortë e Spanjës për të mos e njohur Kosovën shtet është sepse ata e shohin si skenarin e njëjtë me Katalonian.

Lexo edhe :   Kosova regjistron 148 raste të reja me koronavirus

Sipas raportimeve të medieve të huaja, edhe shtetet e tjera nga pesëshja e Bashkimit Evropian që nuk e njohin Kosovën do të ndjekin shembullin e Spanjës për njohjen e Kosovës pas arritjes së marrëveshjes me Serbinë.

Në anën tjetër, mungesa e njohjes nga këto pesë vende anëtare të Bashkimit Evropian ka penguar Kosovën në procesin e integrimit dhe në tentimet e saj për anëtarësim në organizata të huaja por edhe për çështjen e liberalizimit të vizave.

Kohë më parë, gjithashtu është raportuar se edhe Greqia ka ndryshuar qëndrimin deri atëherë të betonuar kundër pavarësisë së Kosovës dhe e ka rimenduar mundësinë e njohjes së pavarësisë së Kosovës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Më qëlluan me pistoletë”, zbardhet telefonata që alarmoi Policinë e Vlorës

Një 27-vjeçar ka denoncuar në Komisariatin e Policisë së Vlorës, së një person ka dashur ta vrasë. Shënjestra ka qënë shtetasi me inicialet M.F....

Nga nesër kufizohet hyrja në Tiranë nga Dogana, ja rrugët alternative 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupaj, njoftoi se nga nesër do të kufizohet trafiku në zonën e Unazës së Madhe tek ish sheshi...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sërish izolim?/ Rreth 19 mijë mësues janë trajnuar për mësimin online

Për ti paraprirë çdo situate lidhur me pandeminë, janë marrë masat edhe për trajnimin e mësueve për mësimin online. Shumë mësues kanë rezultuar të...

Familja i jep fund kërkimit për biznesmenin Remzi Hoxha

Familja e Remzi Hoxhës ka bërë të ditur se do t’i jap fund kërkimit të eshtrave të tij. Me rastin e 25-vjetorit të rrëmbimit...