E hënë, 26 Tetor, 2020
14 C
Tirana

Sindroma e Maria Antonetës e thinjes brenda natës: E vërtetë apo një mit?

Më të lexuarat

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Vdes njeriu më i pasur në Korenë e Jugut, lideri i Samsung

Lideri i kompanisë Samsung, Lee Kun-Hee ka humbur jetën në moshën 78 vjeçare. Ai është personi që ka transformuar biznesin e vogël të themeluar nga...

Video bëhet virale/Kamerat kapin momentin kur Melania i shtyn dorën Presidentit

Tashmë publiku duket se është mësuar me momentet e sikletshme ndërmjet Donald Trump dhe Melania Trump. Të shumta kanë qenë rastet kur Zonja e Parë...

Prangosen dy persona në Rinas, tentuan të korruptonin punonjësin e Rinasit

Dy shqiptarë janë nisur drejt Rinasit dhe kanë tentuar që të korruptojnë punonjësit, por nuk ia ka dalë mbanë. Një prej tyre i ka dhënë...

Sindroma e Maria Antonetës i referohet një situate ku flokët e dikujt thinjen brenda natës. Emri i kësaj gjendje vjen nga një mit që ka qarkulluar mbi mbretëreshën franceze Maria Antoneta, flokët e së cilës thuhet së u zbardhën papritmas pak para ekzekutimit të saj në gijotinë në vitin 1793.

Thinja e flokëve është e natyrshme me kalimin e moshës. Ndërsa plakeni, trupi juaj mund të nisë të humbë pigmentet e melaninës, që janë përgjegjëse për ngjyrën e flokëve tuaj. Por kjo gjendje nuk ka të bëjë me moshën. Ajo është e lidhur me një formë të alopecia armata, një lloj humbjeje e papritur të flokëve.

Është e rëndësishme të theksohet se, pavarësisht nëse kjo histori është apo jo e vërtetë, Maria Antoneta ishte vetëm 38 vjeçe në kohën e ekzekutimit. Ndërsa është e mundur që flokët tuaj t’iu zbardhen në një kohë relativisht të shkurtër, kjo nuk ka të ngjarë të ndodhë brenda disa minutash, siç sugjerohet nga dëshmitë e supozuara historike.

Çfarë thonë studimet?

Kërkimet shkencore nuk e mbështesin teorinë e zbardhimit të papritur të flokëve. Por historitë mbi këtë dukuri janë të shumta. Përveç Maria Antoinetës, figura të tjera të famshme në histori thuhet se kanë përjetuar gjithashtu ndryshime të papritura të ngjyrës së flokëve.

Për shembull Tomas Mor, thuhet se pësoi një zbardhje të papritur të flokëve para ekzekutimit të tij në vitin 1535. Një raport i botuar në “Archives of DermatologyTrusted Source”, thekson se disa të mbijetuar nga bombardimet e Luftës së Dytë Botërore, kishin përjetuar një zbardhje të papritur të flokëve.

Ndryshime të papritura të ngjyrës së flokëve janë vërejtur gjithashtu në letërsi dhe librat fantastiko-shkencorë. Por siç shkruan Dr.Marrej Feingold në “Metro West Daily News”, asnjë studim i deritanishëm nuk sugjeron që njeriu mund të humbasë brenda natës ngjyrën e flokëve të tij.

Në fakt, një artikull i botuar në Gazetën e Shoqërisë Mbretërore të Mjekësisë, argumenton se rrëfime historike mbi shfaqjen e beftë të flokëve të bardha, ishin të lidhura me sëmundjen e ‘alopecia areata’, ose me humbjen e përkohshme të ngjyrës së flokëve.

Shkaqet e dukurive të ngjashme

Rastet me të ashtuquajturën Sindroma e Maria Antonetës, mendohet se shkaktohen nga një çrregullim autoimun. Gjendje të tilla, e ndryshojnë mënyrën se si trupi reagon ndaj qelizave të shëndetshme në trup, duke i sulmuar ato pa dashje.

Në rastin e simptomave të ngjashme me Sindromën e Maria Antonetës, trupi ndalon pigmentimin normal të flokëve. Për pasojë, megjithëse flokët vazhdojnë të rriten, ato do të jenë në ngjyrë gri ose të bardhë. Ndërkaq, ekzistojnë shkaqe të tjera të mundshme të thinjes së parakohshme apo zbardhjes së flokëve, që mund të ngatërrohen me këtë sindromë. Ja cilat janë këto situata:

Alopecia areata. Kjo sëmundje është një nga shkaqet më të dukshme të rënies së flokëve. Simptomat e saj mendohet se shkaktohen nga një inflamacion. Kjo bën që gjëndrat e flokëve të ndalojnë rritjen e flokëve të reja. Nga ana tjetër, flokët ekzistues mund të bien.

Nëse tashmë keni disa fije floku gri ose të bardha, pjesët tullace nga kjo gjendje mund t’i bëjnë edhe më të dukshme humbje të tilla. Kjo gjithashtu mund të krijojë përshtypjen se keni humbje të re të pigmentit, ndërsa në fakt tani ajo është thjesht më e spikatur.

Gjenet. Nëse keni një histori familjare të thinjes së parakohshme të flokëve, ka shumë mundësi që të jeni të rrezikuar. Sipas Klinikës Majo në SHBA, ekziston edhe një gjen i quajtur IRF4, që mund të luajë një rol. Një predispozitë gjenetike e thinjes së flokëve, mund ta bëjë sfiduese kthimin e ngjyrës së flokëve në gjendjen e mëparshme.

Ndryshimet hormonale. Këto përfshijnë sëmundjen e tiroideve, menopauzën dhe rënien e niveleve të testosteronit. Mjeku juaj mund t’iu rekomandojë barna që mund të ndihmojnë në barazimin e niveleve të hormoneve, dhe ndoshta të ndalojnë thinjen e mëtejshme të parakohshme.

Flokë më të errët. Njerëzit me ngjyrën e errët të flokëve janë më të prirur për t’u thinjur. Sidoqoftë, nëse keni flokë të errët, çdo formë e zbardhjes së flokëve bëhet më e dukshme. Raste të tilla nuk janë të kthyeshme, por mund të menaxhohen me ngjyrosjen e flokëve. Sipas Fondacionit Nemours, mund të duhet më shumë se një dekadë që të gjitha flokët të bëhen gri, kështu që kjo nuk është një ngjarje e papritur.

Mangësitë në ushqim. Mungesa e vitaminës B-12 është veçanërisht fajtore për këtë dukuri. Ju mund të ndihmoni në shmangien e thinjave duke marrë mjaftueshëm lëndë ushqyese që ju mungon.

A mund të sjellë stresi thinjen e shpejtë?

Sindroma e Marie Antoinetës është portretizuar historikisht si një gjendje e shkaktuar nga stresi i papritur. Në rastet e Maria Antoinetës dhe Tomas Mor, ngjyra e flokëve të tyre ndryshoi në burg gjatë ditëve të tyre të fundit të jetës. Sidoqoftë, shkaku kryesor i flokëve të bardha është shumë më kompleks sesa një ngjarje e vetme.

Në fakt, ndryshimet e ngjyrës së flokëve tuaj ka të ngjarë të lidhen me një shkak tjetër themelor. Stresi në vetvete nuk shkakton zbardhjen e papritur të flokëve. Me kalimin e kohës, stresi kronik mund të çojë në thinjen e parakohshme gri. Ju gjithashtu mund të përjetoni humbje të flokëve për shkak të stresit të madh.

Burimi i lajmit: https://www.healthline.com/health/marie-antoinette-syndrome

Përshtatur nga TIRANA TODAY

 

 

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vetëvritet e reja në Tiranë, procedohen 4 persona

Një 33-vjeçare është vetëvrarë me armë zjarri në zonën e Shkozës në Tiranës. E reja e identifikuar si Marsilda Hysa ka qenë në gjendje të...

Do luajë ndaj Barcelonës në Champions? Ja çfarë ka bërë Ronaldo

Kristiano Ronaldo postoi  një foto në “Instagram” ku festonte: “Siiiii”. Për juventinët u duk sikur portugezi kishte marrë përgjigjen e tamponit negativ, pas infektimit me...

Paqartësi për vaksinën e Coronës

Vaksinë për Coronën që këtë vit? Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn e uli euforinë. Edhe nëse ka një vaksinë në fillim të vitit...

Biden: Trump mund të rizgjidhet president i SHBA-ve

Kandidati demokrat për president në SHBA, Joe Biden thotë se presidenti Donald Trump ende mund të fitojë zgjedhjet e vitit 2020. Biden e thotë këtë,...

Opozita bjelloruse shpall grevë kombëtare

Opozita bjelloruse bëri thirrje për grevë kombëtare të hënën, e fundit në një seri përpjekjesh për të larguar nga pushteti udhëheqësin Alexander Lukashenko, pas...