E enjte, 29 Korrik, 2021
24.5 C
Tirana

Shtyhet sërish seanca gjyqësore për Arbër Çekajn

Është shtyrë sërish seanca për Arbër Çekajn, i akuzuar për trafikimin e 613 kg kokainë të ardhur nga Ekuadori. Shkak për shtyrjen është bërë mungesa e avokatëve të Donaldo Lushaj, pasi Gjykata e Posaçme do dëgjonte pretendimet e mbrojtjes. Seanca e radhës do të mbahet më 8 janar të vitit 2020.

Çekaj u arrestua nga policia për pritjen e 614 kg kokainë në Portin e Durrësit, në vitin 2018. Droga ishte fshehur në kontenierë, ndërsa Çekaj përdorte emrin e kompanisë së tij të importit të frutave për të fshehur transportin e drogës.

Ai u arratis nga Shqipëria, duke ndërruar mbiemrin nga Arbër Çekaj në Arbër Jansen.

Në shkurt të 2018, ai kap në flagrancë nga policia gjermane në një banesë dy-katëshe. Gjithashtu si të përfshirë në trafikim janë arrestuar edhe menaxheri i kompanisë Donaldo Lushaj dhe shoferi i kamionit, Armando Pezaku.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

NSA: Rindezja e shpeshtë e telefonit mund të pengojë hakerët

Në një kohë kur është përhapur gjerësisht pasiguria dixhitale, rezulton se mënyra më e vjetër dhe më e thjeshtë e riparimit të kompjuterit, fikja...

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës, do të mund të hyjnë në Britani të Madhe...

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...