E martë, 28 Shtator, 2021
17.5 C
Tirana

Shtëpia e Bardhë thërret përfaqësuesit e kompanive teknologjike

Shtëpia e Bardhë do të diskutojë për ekstremizmin e dhunshëm online me përfaqësuesit e një numri të kompanive teknologjike. “Takimi do të mbahet të premten, dhe do të përfshijë zyrtarë të lartë të administratës së bashku me përfaqësues të një sërë ndërmarrjesh”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Judd Deere, përmes një deklarate.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, këtë javë, udhëzoi Departamentin e Drejtësisë, që të punojë me platformat në internet, si dhe qeveritë shtetërore dhe lokale për të “zhvilluar mjete që mund të zbulojnë ‘vrasësit’ para se të sulmojnë”. Disa republikanë fajësojnë video-lojërat dhe kulturën e internetit për të shtënat në masë.

Disa ditë më parë nga të shtënat masive me armë zjarri, në Teksas dhe Ohajo, mbetën të vrarë 31 persona dhe të plagosur dhjetëra të tjerë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...